Ірпінська дитяча музична школа – заклад, який десятиліттями залишається одним з найкращих на теренах нашої області, упевнено дійшла до свого славного ювілею — 40-річчя від дня заснування.
Спочатку вона була створена як Ірпінський осередок Київського музичного товариства. Потім існувала як вечірня музична школа, де займалися і дорослі, й діти.
У березні 1975 року заклад отримує назву Ірпінська дитяча музична школа. Першим її директором була Таїсія Тихонівна Макаренко. Потім прийшов Анатолій Петрович Пінчук. Коли він перейшов працювати до Бучі, заклад очолила Ірина Миколаївна Шапкіна. Сьогодні, образно кажучи, головним «диригентом» школи є Наталія Дидикіна.
Кожен з керівників та викладачів зробив та продовжує робити свій посильний внесок у загальну справу — прищеплення дітям любові до музичного мистецтва. І ці творчі зусилля та духовна наснага не залишаються марними, бо педагоги та їхні вихованці беруть участь в усіх загальноміських заходах, з великим успіхом концертують по нашій області та за її межами, на базі закладу проводяться музичні конкурси, фестивалі, дні відкритих дверей.
І загалом багато випускників уже присвятили своє життя музиці, а якщо й ні, то вона все одно окрилює їх, дарує радість для душі, до того ж стала для них своєрідним стержнем духовності, людяності, допомагає відчувати себе особистістю з високим рівнем культури.
«Я прийшла працювати до нашого закладу 18 років тому, — розповідає директор Ірпінської музичної школи Наталія Дидикіна. — Тоді ним керував Анатолій Пінчук. А вже через рік школу очолила Ірина Миколаївна Шапкіна, яка була прекрасним керівником 14 років і як педагог продовжує сьогодні викладати у нас. За часи її директорства у творчому тандемі зі своїми заступниками Наталією Дмитрівною Манівою та Тетяною Павлівною Савушкіною наш заклад посів провідне місце у п’ятірці найкращих шкіл області. Підтвердження цьому — державна атестація 2012 року, яка була пройдена з відзнакою».
Завдяки згуртованому творчому колективу, роботу якого плідно ведуть завідуючі відділами та голова профкому Лариса Миколаївна Андрухович, школа залишається одним з провідних культурних центрів Ірпінського регіону і вирізняється багатогранністю творчого життя. Приємно, що жоден міський захід не обходиться без дитячих виступів та концертних номерів викладачів музичної школи. Незважаючи на тісне приміщення, у стінах закладу щороку проходить обласний фестиваль дитячої творчості «Дебют» (на відділі сольного співу, завідуюча Вікторія Володимирівна Барташова), де учні показують найкращі результати. Лише цього року юні таланти школи додали до її заслуг низку досягнень: Анна Берегова – ІІ м., Данило Кривень – ІІ м., вокальне тріо у складі: Данила Кривня, Анни Берегової, Софії Тернової – ІІІ м., (викл. Савушкіна Т.П.), дует у складі: Марини Антоненко і Дар’ї Депутатової – ІІ місце, (викл. Степанова Л.П.).
Дипломанти конкурсу: Софія Тернова (викл. Савушкіна Т.П.), Софія Федорчук (викл. Калита О.В.).
Щороку на відділі проходить вокально-інструментальний конкурс «Гармонія», в якому беруть участь ансамблі малих форм. Цього року найкращі результати показали учні викладачів Л.М. Андрухович, Н.О. Дидикіної, Т.П. Савушкіної, В.В. Барташової та Л.П. Степанової.
Кращі учні відділу готуються брати участь у ІІ міському фестивалі – конкурсі «Кампанелла» (14-16 травня), який відбуватиметься в Університетському коледжі Київського університету ім. Б. Грінченка.
Ансамбль бандуристів під керівництвом В.В. Барташової, вокальний ансамбль під керівництвом Т.П. Савушкіної та Л.М. Андрухович ведуть активну концерту діяльність.
У цьому навчальному році відбувся дуже важливий для Київської області захід: День відкритих дверей на відділі сольного співу. Викладачі відділу показали відкриті уроки (Т.В. Васильєва, Н.О.Дидикіна), концерт класу учнів (В.В. Барташова), семінарське заняття (Т.П. Савушкіна), методичну доповідь (Л.М. Андрухович). На завершення був запропонований концерт викладачів відділу, де була представлена різноманітна жанрова палітра сольних, ансамблевих виступів, які показали високу вокальну та естетичну майстерність (ведуча – Л.М.Степанова).
В цьому навчальному році учні відділу відвідали Міжнародний конкурс-фестиваль New Year Stars, м. Київ: Маргарита Мачулко (лауреат ІІ премії), викл. Т.П. Савушкіна; Василь Сєдов (лауреат І премії) , викл. Л.М. Андрухович.
Відділ спеціалізованого фортепіано – це дружній та творчий колектив 22-ох викладачів. Очолює відділ Таміла Василівна Скатова, старший викладач вищої категорії. Вона створила у відділі творчу атмосферу, де є свої традиції, професійні принципи. Цього року Таміла Василівна була запрошена до складу журі IV Всеукраїнського конкурсу-огляду юних піаністів ім. Олени Вериківської, що проходив у Київському інституті музики ім. Р.М. Глієра. Результатом згуртованої роботи колективу є численні перемоги учнів у конкурсах та фестивалях. Цього року переможцями стали: Кароліна Черенкова, 3 кл., викл. А.С. Лук’яненко, ІІ премія Міжнародного конкурсу юних піаністів С. Ріхтера м. Житомир. Переможець IV Всеукраїнського конкурсу-фестивалю «Весняні нотки», І місце обласного конкурсу «Дебют».
В’ячеслав Бусел, 4 кл. викл. Н.Д. Маніва, переможець IV Всеукраїнського конкурсу-огляді ім. Олени Вериківської, ІІІ м. обласного конкурсу «Дебют».
Анастасія Маслова, 6 кл. викл. М.А. Левкіна, переможець IV Всеукраїнського конкурсу-огляді ім. Олени Вериківської.
Також цьогоріч фортепіанний відділ приймав 65 шкіл області, щоб поділитися навичками та уміннями своєї педагогічної майстерності.
На теоретичному відділі (завідуюча Віра Василівна Байрак, викладач-методист вищої категорії) ведеться активна культурно-просвітницька робота — як у місті, так і за його межами. Два хорові колективи – це прикраса школи! Хоровий колектив «Ягілочка» має звання «Зразковий», очолює його один з найкращих диригентів області Ольга Олексіївна Пасхальна.
Виступи хорового колективу «Духовні посіви» (керівник Лариса Миколаївна Андрухович) є окрасою кожного концертного заходу. Обидва колективи неодноразово виступали на вокальних флеш-мобах школи (День відкритих дверей та Шевченкіана).
У грудні минулого року відбулось засідання обласної секції, де було представлено доповідь викладача В.В. Байрак, а у березні її учні отримали високі результати на обласній олімпіаді з сольфеджіо: В.Крищук – 2 місце, А.Горева та Т. Кривицька отримали дипломи.
Викладачі відділу Л.М. Карапетян, Б.О. Барановська, О.О. Табачинська шукають нові методи і форми роботи з учнями, є постійними учасниками тематичних концертів.
На відділі духових, ударних та естрадних інструментів (завідуючий Валерій Дмитрович Пінчук) викладачі постійно застосовують нові форми роботи з дітьми, щоб якнайкраще розкрити різні грані здібностей дитини. Тут діти вчаться грати на інструментах, які входять до складу різних ансамблів, таких, як біг-бенд, диксиленд, рок- гурти, ВІА та інші. Це саксофон, труба, кларнет, флейта, гітара, джазове фортепіано, ударна установка, ксилофон.
Майстерність учнів Ірпінської ДМШ та володіння цими музичними інструментами високо оцінені на обласному академконцерті, а ансамбль ударних інструментів (викл. В.Д. Пінчук) у 2015 році став лауреатом обласного конкурсу молодих виконавців «Дебют».
Учні відділу Катерина Ганіна (викл. В.Г. Жирнов) та Костянтин Шульгін (викл. В.Д. Пінчук) теж стали лауреатами конкурсу «Дебют» як виконавці на гітарі.
Учні з задоволенням відвідують репетиції ансамблю, індивідуальні заняття, спільноти, діляться враженнями, підвищують свій культурний та духовний рівень розвитку особистості. Це відповідає меті шкіл естетичного виховання – прищепити дітям любов до прекрасного, потяг до знань, вміння орієнтуватися в стилях та епохах розвитку мистецтва.
Багато років поспіль учні струнно-смичкового відділу (завідуюча Марія Ростиславівна Радченко).
У 2014-15 навчальному році відділ струнно-смичкових інструментів працював дуже напружено і результативно. Практично жодна культурна подія Ірпеня не відбулася без участі викладачів та вихованців відділу. Учні активно беруть участь у обласних та всеукраїнських конкурсах, шкільних та міських концертах. А саме: в обласному турі всеукраїнського конкурсу «Таланти багатодітної родини» – Марта Бугрій (викл. М.Р. Радченко), Ілля Ільницький (викл. О.М. Пилипчук), Олександр Крещук (викл. І.В. Руденко), переможниця -Вікторія Крещук (викл. Руденко І.В.).
В обласному академічному концерті брали участь та отримали високі бали: Назар Агафонов, 1 кл., віолончель – 11 балів, Діана Павлишина, 1 кл., віолончель – 10 балів, викл. М.О. Тимошенко-Білан, конц. О.С. Сліпченко, Дар’я Куртій, 3 кл., скрипка – 11 балів, Софія Білецька, 4 кл., скрипка – 10 балів, викл. М.Р. Радчекно, конц. О.С. Сліпченко, Вікторія Крещук, 8 кл., скрипка – 11 балів, Ярослав Боровський, 8 кл., скрипка – 12 балів, викл. І.В. Руденко, конц. Н.С. Коломацька.
В обласному конкурсі «Дебют» брали участь: Софія Білецька, 4 кл., Дар’я Куртій, 3 кл. (викл. М.Р. Радченко, конц. О.С. Сліпченко), Вікторія Крещук, 8 кл., ІІІ місце сольно, Ярослав Боровський, 8 кл. – І місце (викл. І.В. Руденко, конц. А.С. Лук’яненко).
Колектив «Bell Suonare» озвучив практично всі знакові події в культурному житті Ірпеня.
«Я намагаюся проводити роботу з батьками. Адже основна мета наших занять — розвиток дитини, розширення світогляду та наближення до висот прекрасного. Йде роз’яснювальна робота щодо необхідності відвідування учнями концертних заходів, філармонії, оперного театру та театру оперети, – розповідає директор школи Наталія Дидикіна. – Хочеться вірити, що криза, яка охопила нашу країну, не перешкодить розвивати українську культуру, прищеплювати дітям любов до мистецтва, плекати дитячі таланти».
У школі працюють справжні корифеї українського мистецтва. Серед них є і люди, які більше 40 років віддали педагогічній роботі та присвятили все своє життя музиці, є й молоді педагоги, які невпинно шліфують свою майстерність. На сьогодні 440 учнів навчає 60 викладачів. Двоє з них мають кандидатський ступінь: Людмила Павлівна Степанова (сольний спів) — кандидат педагогічних наук, Тетяна Вікторівна Васильєва (сольний спів, бандура) — філософських. Багато учнів наших викладачів повернулися працювати у рідні стіни музичної альма-матер, здобувши професійну освіту.
За словами Наталії Олександрівни, у школі навчається трохи більше дівчат, ніж хлопців. Перші в основному обирають класи фортепіано, сольного співу, бандури, а другим більше до вподоби акордеон та баян, духові (труба, блок-флейта, саксофон), ударні інструменти, гітара.
Також є учні підготовчої групи естетичного розвитку — діти, які не вступили до закладу, або ще надто маленькі (5-6 років), або яких уже пізно брати до школи чи здібності не досить високого рівня, але хочуть вчитися для свого розвитку. Вони рік навчаються, визначаються, чи їм це потрібно. І якщо добре себе показують на наступних іспитах, то вступають до основної школи та закінчують її. Якщо це дорослі, то можуть займатися, скільки хочуть, бо вік не має значення.
«Для нас, викладачів, музика — не лише професія, а й стиль життя, — підбиває підсумки Наталія Олександрівна. — І вже нічого змінити неможливо. Любов до мистецтва ми намагаємося прищепити і дітям, які у нас навчаються. Нам є чим пишатися. Бо далеко не кожна музична школа має у своєму творчому колективі таких виконавців-віртуозів, які, граючи сольно та з оркестром, підкоряють сцену не лише в Україні, а й за її межами».