Щороку в останню неділю квітня в Україні, як і у всьому Європейському регіоні ВООЗ відзначається Європейський тиждень імунізації, спрямований на підвищення розуміння серед громадськості важливості вакцинації для попередження небезпечних захворювань та збереження життя за допомогою вакцин. Цього року Європейський тиждень імунізації відзначається Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ) з 21 по 27 квітня 2024 року. В Україні всі діти мають обов’язково отримати щеплення проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Вакцини для цього закуповуються державним коштом і щеплення проводяться безоплатно. Усі дорослі повинні кожні десять років поновлювати щеплення від дифтерії та правця. Крім обов’язкових щеплень мається ще ряд вакцин, які рекомендуються для щеплення проти вітряної віспи, грипу, пневмококу, менінгококу, гепатиту А, гепатиту В та багатьох інших інфекцій.
Завдяки імунізації в світі більше не реєструються захворювання на таку небезпечну хворобу як натуральна віспа, від якої 3 особи з кожних 10 захворівших помирало. За допомогою вакцинації таку небезпечну хворобу викорінено повністю.
Правець, віспа, поліомієліт і дифтерія – ці хвороби вдалося подолати майже в усьому світі. І лише завдяки щепленням. Якби не вакцинація, епідемії продовжували б вбивати мільйони людей щороку. Супротивникам щеплень пандемія коронавірусу показала, яким може бути світ лише без однієї такої ненависної їм вакцини – і це тисячі смертей щодня.
За допомогою щеплень вдається щороку зберегти до 3 мільйонів життів. Завдяки масовим кампаніям з вакцинації світ наблизився до викорінення поліомієліту. Деякі вакцини попереджують онкологічні захворювання, а саме вакцина проти гепатиту В, що профілактує розвиток раку печінки, спричиненого ускладненням гепатиту В, та вакцина проти вірусу папіломи людини, що профілактує розвиток 6 видів раку, викликаних вірусом папіломи людини.
Як же працює щеплення?
Вакцинація – найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань:
Імунна система реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет проти інфекції, і таким чином формує захист проти хвороби. В організм людини вводять ослаблені або вбиті збудники різних інфекцій (або штучно синтезовані білки, ідентичні до білків збудника).
Імунна система уважно вивчає їх та починає виробляти спеціальні речовини для знищення хвороби–антитіла. Вакцина ніби «навчає» імунну систему людини, готуючи її до боротьби з «повноцінною» інфекцією. Коли після цього людина стикається зі справжнім вірусом чи бактерією, організм вже точно знатиме, що робити, і людина не хворіє.
Груповий імунітет.
Щоб побороти якусь хворобу в суспільстві, потрібно, щоб абсолютна більшість населення мала до неї імунітет. Тоді навіть дуже заразна хвороба не буде поширюватися. Не так давно масовою вакцинацією вдалося перемогти віспу. Ще в першій половині ХХ століття вона вбила сотні тисяч людей. Після успішної кампанії зі щеплення в 1979 році ВООЗ оголосила світ вільним від віспи. З того часу її збудники існують лише у кількох закритих лабораторіях.
В Україні запроваджена обов’язкова вакцинація від 10 інфекційних захворювань за державні кошти.
Це вакцини від гепатиту В, туберкульозу, кору, епідпаротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і хіб-інфекції. Також держава закуповує вакцини від сказу.
Така ж обов’язкова вакцинація – і в багатьох країнах Європи. Крім того, в Україні стаття 15 закону “Про захист населення від інфекційних хвороб” передбачає, що дітям, які не отримали щеплень за Національним календарем щеплень, відвідувати заклади освіти не дозволяється.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Альтернативи вакцинації немає. Для того, щоб захистити себе та своїх близьких, при першій можливості потрібно зробити необхідні щеплення!
Бучанська районна філія ДУ “Київський ОЦКПХ МОЗ”