До недавнього часу монополістом у сфері доставки та виплати пенсій було державне підприємство УДППЗ Укрпошта з широко розгалуженою мережею відділень зв’язку. Однак, на вимогу сьогодення, поглиблюється співпраця з банківськими установами, які уповноважені обслуговувати пенсіонерів області.
Виплата пенсій через банківські установи має ряд переваг як для пенсіонерів так і для пенсійної системи в цілому, а саме: зарахування коштів на пенсійні рахунки відбувається не пізніше наступного банківського дня після проведення фінансування. Тобто, виплата пенсій через банки значно скорочує термін обігу коштів на виплату пенсій і грошової допомоги, спрощує облік і контроль їх руху та зменшує витрати Фонду.
Обслуговування в банках з виплати пенсій має ряд переваг для пенсіонерів, а саме: пенсіонер, відкривши пенсійний рахунок, може одержати пенсію в будь-який зручний для нього час у відділенні банку або через банкомат; зняти з поточного пенсійного рахунку як усю зараховану суму, так і її частину, а на залишок коштів банк нараховуватиме відповідні відсотки (таким чином, у кожного пенсіонера з’являється можливість одержати невеликий додатковий дохід), надається можливість сплатити за комунальні послуги тощо.
Здійснення виплати пенсій через банківські платіжні картки не тільки відкриває для літньої людини нові можливості щодо комплексного обслуговування, але й економить її вільний час: тепер не потрібно стояти в черзі в касі банку для отримання пенсій та грошової допомоги, можна скористатись мережею банкоматів. У разі переїзду, від’їзду на лікування або відпочинок тепер не виникає необхідності брати з собою значну суму коштів готівкою. Картковий рахунок дасть можливість отримати гроші через мережу банкоматів або в будь-якому відділенні уповноваженого банку на території України. Установи банків не тільки забезпечують видачу належних одержувачу виплат у зручний саме для нього час, але й сприяють процесу накопичення пенсіонерами коштів, оскільки залежно від тривалості зберігання їх на поточному рахунку збільшується сума нарахованих відсотків.
І, нарешті, незаперечним аргументом є те, що в таких умовах оплата за доставку і виплату пенсій важким тягарем лягає на видаткову частину Пенсійного бюджету. Так управлінням протягом 2015 року вона склала 2 млн.грн.
Тому, актуальним є питання співпраці Пенсійного фонду з банківськими установами, які обслуговують пенсіонерів безкоштовно. Такою можливістю в Ірпінському регіоні на сьогодні користуються 63 % пенсіонерів.
Відбір банків здійснює спеціальна конкурсна комісія, до складу якої залучено відповідальних працівників Міністерства фінансів, Міністерства праці та соціальної політики, Національного банку та Пенсійного фонду України. Конкурсна комісія комплексно розглядає показники фінансового стану банків, аналізує їх діяльність з виплати пенсій та грошової допомоги, додержання чинного законодавства та приймає рішення про подовження або припинення співпраці з кожним окремим банком щодо обслуговування поточних рахунків пенсіонерів. Надзвичайно важливим критерієм відбору є якість обслуговування пенсіонерів. Враховуються такі показники як конкурентоспроможність банку-претендента, наявність розгалуженої системи відділень, належні для обслуговування відсотки за вкладами пенсіонерів, зручний режим роботи. Окрім цього, обов’язковою умовою участі банку в конкурсі є його готовність здійснювати за потреби доставку пенсії додому. Тому ймовірність виникнення проблем у пенсіонера з банком мінімальна.
Пенсійний фонд захищає інтереси пенсіонерів, у тому числі і перед банками, які не забезпечують права своїх клієнтів пенсіонерів та порушують свої зобов’язання перед ними.
Управління продовжує проводити роз’яснювальну роботу та інформує про банки, в яких можна відкрити поточний рахунок для зарахування сум пенсій. На даний час укладено договори з 7 банками, а саме: з Ощадним банком України, “Райффайзен Банк Аваль”, “Приватбанком”, “Укргазбанком”, “Піреус Банком”, “Правекс”, “UniCredit Bank”.