У рейтингу “найгарячіших” тем, які сьогодні жваво обговорюються в українському суспільстві – “Вихід на пенсію”. Реформаторські зміни в пенсійному законодавстві, законодавчі новації бувають не зовсім зрозумілими для пересічних громадян, тож нерідко люди не знають правил і норм, за якими обраховується пенсія, з якими документами треба звертатися до органів Пенсійного фонду. Для забезпечення відкритості в роботі органів Фонду, поліпшення якості обслуговування, вільного доступу до об’єктивної і своєчасної інформації та адаптації у швидкому і мінливому сучасному світі, для Вас, шановні громадяни, відкривається імпровізована “Школа майбутнього пенсіонера».
Тож, йдемо до Школи, збираємося на незвичайний урок!
Урок № 1. Право виходу на пенсію. Пенсійний вік
Урок № 2. Показники, від яких залежить розмір пенсії. Основні проблеми, з якими стикаються громадяни при оформленні пенсій
Урок 3. Особливості пенсійного забезпечення фізичних осіб-підприємців
Урок № 4. Порядок призначення пенсій на пільгових умовах за Списками № 1 та № 2.
Сьогодні по розкладу – урок №3. У майбутніх пенсіонерів – фізичних осіб – підприємців при призначенні пенсій виникає безліч запитань, але основним з них є хвилювання: “Чи зараховується до страхового стажу період здійснення підприємницької діяльності?”.
Необхідні документи для підтвердження стажу роботи визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. На розмір пенсії впливають два показники: страховий стаж та заробітна плата (дохід), з якої сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Чим вищими є ці показники, тим більшим є розмір пенсії.
Періоди здійснення фізичною особою підприємницької діяльності підтверджуються:
Загальна система оподаткування :
До 01.07.2000 – довідка органу Пенсійного фонду про сплату страхових внесків з сум чистого доходу;
З 01.07.2000 – дані персоніфікованого обліку з реєстру застрахованих осіб.
Спрощена система оподаткування:
До 01.01.2004:
Правило №1:
Мінімальний страховий внесок – розмір страхового внеску, нарахований на мінімальну заробітну плату.
Правило №2:
Фізичні особи, що припинили підприємницьку діяльність, вважаються непрацюючими тільки з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Правило №3:
Якщо особа знята з обліку у державній податковій інспекції як фізична особа-підприємець, але не завершила процедуру припинення в органах державної реєстрації, вона має статус “працюючої особи”.
Правило №4:
Протягом всього періоду здійснення підприємницької діяльності (незалежно від одержаних доходів) пенсіонер вважається працюючим.