Відповідно до ст.2 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» та п..2 Положення про порядок проходження альтернативної (невійськової) служби, затвердженого постановою КабінетуМіністрів України від 10.11.1999р. №2066, право на альтернаттивну (невійськову) службу мають громадяни України, якщо виконання військового обов’язку суперечить їхнім релігійним переконанням і ці громадяни належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю.
Не підлягають направленню на альтернативну службу громадяни:
а) звільнені відповідно до законодавства від призову на строкову військову службу;
б) яким відповідно до законодавства надано відстрочку від призову на строкову військову службу (на строк дії відстрочки).
Для вирішення питання про направлення на альтернативну службу громадяни після взяття на військовий облік, але не пізніше нІж за два календарні місяці до початку встановленого законодавством періоду проведення призову на строкову військову службу, особисто подають мотивовану письмову заяву до комісії у справах альтернативної (невійськової) служби.
Заява про направлення на альтернативну службу подається у довільній формі із зазначенням мотивів неможливості проходження строкової військової служби та підтвердженням істинності релігійних переконань громадянина. До заяви додається копія документа про освіту, довідка про склад сім’ї та довідка з місця роботи або навчання. Заява приймається за наявності паспорта. Відсутність паспора є підставою для відмови у прийнятті заяви.
Заява про направлення на альтернативну службу розглядається комісією протягом календарного місяця після її надходження в присутності громадянина. Для явки на засідання комісії громадянин звільняється від навчання, а також від роботи із збереженням середньомісячного заробітку.
Відповідно до п.14 Положення про порядок проходження альтернативної (невійськової) служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.1999 р. №2066 підставою для відмовлення громадянину у направленні на альтернативну службу є:
Направлення для проходження альтернативної служби видається громадянину після проходження призовної комісії.
Прийом заяв про направлення на альтернативну службу проводиться Департаментом соціального захисту населення Київською ОДА (м.Київ, вул. Мельникова, 40, тел. 206-74-86).