З 01.01.2016р. Законом України від 24.12.2015р. №911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було викладено у новій редакції норми частин 3 та 4 ст.119 Кодексу законів про працю України , якими встановлено гарантії мобілізованих працівників, а саме:
“За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, в яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
За працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, в яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Виходячи з нової редакцїї ст.119 КЗпП України, починаючи з 01 січня 2016 року за мобілізованими працівниками зберігається місце роботи і середній заробіток та виплачується грошове забезпечення з Державного бюджету, проте компенсація підприємствам та іншим роботодавцям середнього заробітку із Державного бюджету, яка була до 01 січня 2016 року, діючою редакцією КЗпП України не передбачена. Таким чином, з 1 січня 2016 року нарахована сума середнього заробітку виплачується мобілізованим працівникам за рахунок роботодавця.
Згідно статті 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, в разі недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про альтернативну (невійськову) службу”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, несуть відповідальність у вигляді штрафу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
За додатковою консультацією можна звернутися до управління праці та соціального захисту населення (м.Ірпінь, вул. Д.Попова, 26, тел. 61-983, каб. №13).
Управління праці та соціального захисту населення