У п’ятницю, 15 червня, у Верховній Раді відбулося розширене засідання Міжфракційного депутатського об’єднання «Київщина», на якому презентували інноваційний механізм взаємодії МДО «Київщина» та органів самоврядування Київської області для протидії системним правопорушенням (таким, як відсутність доріг, стихійні сміттєзвалища, вирубка лісу, «кришування» питань, закриття соціальних закладів тощо). Також розглянули законопроект «Про міські агломерації». Участь у заході взяли народні депутати, урядовці, представники органів місцевого самоврядування і виконавчої влади Київської області.
Відкрив засідання голова МДО «Київщина», народний депутат Ярослав Москаленко. Він наголосив, що суть презентованої програми полягає не лише у вирішенні системних проблем. А, по-перше, спонукатиме людей самим повідомляти про наявні проблеми, і по-друге, допоможе вирішувати їх оперативно за рахунок взаємодії і контролю чиновників усіх рівнів.
«Незаконна господарська діяльність у зоні відчуження, вирубка лісу, видобування піску, несанкціоновані звалища, земельні питання, «вбиті» дороги та інші, не менш важливі питання, постійно порушуються людьми і перед народними депутатами, і перед правоохоронними органами. Все частіше від людей лунають скарги на нездатність правоохоронних органів запобігти правопорушенням, «кришуванні» цих питань посадовцями, тотальній корупції. Вважаю, що ми не повинні пускати ці питання на самоплив», – заявив парламентарій.
«Ви самі ж зможете контролювати центральні органи влади, розуміючи, чия це компетенція. І слідкувати, куди пішло звернення і дати адекватну відповідь людині. Це і є прозорість. Це і є публічність. Таким чином, я вважаю, ми всі разом наведемо порядок і це буде наша спільна відповідальність», – додав він, коментуючи корисність нововведення.
Більш детально про плюси системи локалізації проблем, тобто онлайн-платформу «Увага.ua», присутнім розповів голова КОДА Олександр Горган: «Це картографічний сервіс, на якому позиціоновано практично всі відомі владі проблеми: і добування чорнозему, і вирубка лісу, і незаконні пасажирські перевезення, і перевищення шкідливих викидів підприємств. Кожному правопорушенню є його детальний опис. Ми бачимо географічне положення, зміст, а головне, яка конкретна посадова особа відповідає за належне виконання. Більш того, у кожного громадянина є можливість коментувати це порушення, ділитися ним через соціальні мережі. Ми виходимо на новий рівень комунікації. А коли чиновник пропонує людині писати скарги згідно з формою, записуватися на прийом, висиджувати кілька годин, аби почути, що його питання взяте до уваги – це архаїчна форма спілкування».
Голова КОДА також пообіцяв незабаром проїхатися туром по Київській області, аби голови райдержадміністрацій уже звітували, використовуючи платформу «Увага.ua» (https://uvaga.ua).
В обговоренні законопроекту «Про міські агломерації» активно взяв участь віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. Він наголосив на важливих місіях децентралізації.
Під час свого виступу міністр зауважив, що презентована програма була б актуальна не лише для Київської області, а й для всіх інших. Однак Київщина й досі посідає 22 місце за темпами децентралізації, а, отже, на його думку, треба розглядати, що саме заважає прозорості. «Тож у першу чергу цей інструмент я розглядаю, як питання персоналізації відповідальності тих, кого оберуть громадяни. Я вважаю, що наступним кроком буде дисциплінарна революція. Це ще дасть можливість побудувати нормальну комунікацію в Київській області».
Щодо агломерації, то він закликав рухатися в цьому напрямку. Геннадій Зубко зауважив, що потрібен діалог із Києвом: «Потрібні перспективні плани. У нас є відтік людського ресурсу з громад. Ви розумієте, куди він стікається. Але це ще одне питання децентралізації. Це питання відсутності об’єднаних громад. Основна мета реформи децентралізації – це якість життя. І якщо далі буде така тенденція відтоку, то втратимо головне – людей».
Також він активно відповів на питання присутніх і заслухав інших доповідачів.
Підсумовуючи засідання, Ярослав Москаленко подякував усім учасникам і додав: «У нас є чотири “К” – компетенція, комунікація, компроміс і консенсус. Ми всі вболіваємо за розвиток нашої рідної Київщини, бачимо її проблеми і хочемо їх найшвидшого вирішення. Вважаю, що висловлю загальну думку, якщо скажу, що сьогодні ми провели якісну роботу щодо проблемних питань області і поставили конкретні завдання перед посадовцями».