Сьогодні в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Цей день в історії відзначається щорічно 14 грудня у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС згідно з Указом Президента № 945/2006 року від 10 листопада 2006 року.
З нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в Ірпені відбулося покладання квітів до пам’ятника Володимиру Правику. У заході взяли участь: заступник міського голови Марія Попруга, керуючий справами виконавчого комітету Дмитро Негреша, керівники структурних підрозділів міської ради та її виконавчого комітету, ліквідатори аварії на ЧАЕС.
У страшну квітневу ніч 1986 року першим на місце катастрофи вже через 7 хвилин після вибуху прибув лейтенант внутрішньої служби Володимир Правик. Оцінивши візуально ситуацію на 4-му енергоблоці, взяв на себе обов’язки першого керівника гасіння пожежі і прийняв єдине правильне рішення – відрізати полум’я зі сторони машинного залу, щоб не допустити його до інших реакторів.
Ні він, ні його колеги-пожежні навіть не здогадувалися з чим мають справу. Працювали без ізолюючих протигазів. Ніхто не попередив їх про небезпеку радіоактивного диму і уламків. Вони чесно виконували свій громадянський обов’язок, будучи впевненими, що мають справу зі звичайною пожежею. Помер Володимир від гострої променевої хвороби, отриманої внаслідок попадання радіоактивних речовин в дихальні шляхи. Йому не було і 24 років.
«Пам’ять про подвиг Героя Радянського Союзу Володимира Правика і сьогодні живе в Ірпені. Ми зберегли від забудови і перетворили на один із кращих в Україні парк його імені, який відкривали після реконструкції разом з його батьками. У центрі парку височіє пам’ятник Володимиру Правику, до якого традиційно несуть квіти молодята та гості міста», – зазначив Ірпінський міський голова Володимир Карплюк.
Нагадаємо, що 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції, що на Київщині, сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа – Чорнобильська аварія. Лише завдяки самопожертві ліквідаторів наслідків катастрофи, багато з яких заплатили за це власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. За різними даними, протягом лише одного місяця після Чорнобильської катастрофи від отриманого опромінення загинуло від 30 до 200 пожежників і працівників АЕС.
Варто зазначити, що в Ірпінському регіоні мешкає близько сімсот учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Шановні учасники ліквідації аварії на Чорнобильській атомній станції! Низький вам уклін за мужність і героїзм та силу духу, проявлені при подоланні наслідків ядерної аварії. Вічна пам’ять і шана тим, чиє життя обірвав смертоносний атом.