Cпрощений порядок надання житлових субсидій
Постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2015р. №106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» набирає чинності з 1 травня 2015 року. Постановою запроваджено зміни до умов, термінів, обмежень та обов’язків громадян при спрощеному порядку призначення субсидій.
2.Зміни до умов призначення житлових субсидій.
2.1.Субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні на підставі письмового договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки по сплаті житлово-комунальних послуг.
2.2. В окремих випадках субсидії можуть призначатися непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла( на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї) за рішенням районних у містах та виконавчих органів міських і районних рад або комісій, які ними утворюються.
2.3.Скасовано підстави для непризначення субсидії:
·наявність у складі домогосподарства працездатних непрацюючих громадян;
·один із членів домогосподарства здає у найм або в оренду житлове приміщення;
·один із членів домогосподарства має у володінні більш ніж одне житлове приміщення;
·один із членів домогосподарства має у володінні більш ніж два транспортних засоби.
2.4. Уточнено підстави для непризначення субсидії:
· будь-хто із членів домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги на суму, яка на час купівлі перевищує 50 тисяч грн.;
· під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства з’ясовано, що будь-хто із складу домогосподарства, має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно.
2.5. Якщо для опалення житлового приміщення одночасно використовуєтьсятверде та рідке пічне побутове паливо і природний газ або природний газ і електроенергія, субсидія надається тільки на один вид палива.
2.6. Кількість осіб та їх соціальний статус визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період – на початок місяця, з якого призначається субсидія.
4.Терміни, на які призначається субсидія
4.1. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається надванадцять місяців з місяця звернення за її призначенням.
4.2. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового паливапризначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.
Після закінчення терміну отримання субсидії органи соціального захисту здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (дванадцять місяців, календарний рік) для домогосподарств, якіотримували субсидію у попередньому відповідному періоді, без звернень громадян.
5.Норми, на які призначається субсидія
5.1. Розмір субсидії для відшкодування плати за користування житлом\утримання житла, централізоване та індивідуальне опалення (теплопостачання) розраховується, виходячи з фактичного розміру загальної, опалюваної площі, якою користуються мешканці домогосподарства, але не більше встановленої соціальної норми житла ( крім випадків призначення субсидії на понаднормову площу житла).
5.2. Субсидія для відшкодування оплати вартості ЖКП призначається у розмірі соціальних нормативів користування відповідними житлово-комунальними послугами.
Якщо норми споживання комунальних послуг, що затверджені органами місцевого самоврядування, є меншими, ніж соціальні нормативи користування комунальними послугами, для розрахунку субсидій застосовуються:
– соціальні нормативи користування комунальними послугами (за наявності засобів обліку);
– норми споживання, затверджені органами місцевого самоврядування (за відсутності засобів обліку);
5.3. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірнимивідомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним у подвійному розмірі за вимогою органу, що призначив субсидію.
6.Хто має право на отримання субсидії?
– на оплату користування житлом – громадяни, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках;
– на оплату утримання житла – громадяни, які проживають у житлових приміщеннях приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів;
– на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива – громадяни, які проживають у житлових приміщеннях незалежно від форм власності.
7.Хто входить до складу домогосподарства для призначення субсидії?
– Субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військовуслужбу;
У разі, коли обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюється індивідуальними засобами обліку, субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішень районнихорганів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
– При прийнятті рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, до яких належать, зокрема, довідки, що підтверджують місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалимвідрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку).
8.Період врахування доходів при призначенні субсидій.
8.1. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу членів домогосподарства за попередній календарний рік.
8.2. Субсидія для відшкодування витрат для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається на основі річного доходу членів домогосподарства за попередній календарний рік.
8.3. Якщо субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається у першому кварталі року, середньомісячний сукупний дохід визначається за першітри квартали попереднього року.
9.Врахування доходів працездатних непрацюючих громадян.
9.1. Якщо серед зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) є працездатні особи, середньомісячний дохід яких протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на цей період, в розрахунок субсидії за кожний місяць цього періодувключається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.
9.2. Якщо серед осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), є громадяни, які одержують (одержували) стипендію, соціальні виплати і мають право на отримання субсидії, у томучислі на підставі рішень комісій, під час визначення сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), враховуються фактичні розміри стипендій та соціальних виплат.
До таких соціальних виплат належать:
– допомога при народженні (усиновленні) дитини – до досягнення дитиною трирічного віку, допомога до досягнення дитиною трирічного віку;
– допомога по догляду за інвалідом 1 групи або особою, яка досягла 80-річного віку;
– допомога по догляду за дитиною-інвалідом віком до 18 років;
– допомога по догляду за інвалідом 1 чи 11 групи внаслідок психічного розладу;
– допомога по безробіттю;
– компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги.
10.Обов’язки громадян, яким призначено субсидію.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця інформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення:
– про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, їх соціального статусу;
– про зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їі надання, виконавців житлово-комунальних послуг;
– про купівлю товарів земельної ділянки, квартири, матеріалів або оплати послуг на суму, що перевищує 50тисяч гривень.
Для цього громадянин подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення відповідні документи.