Найбільш вразливою категорією осіб, які потребують державної підтримки, були і залишаються діти, що залишились без піклування батьків, діти-сироти. З 1 січня 2009 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сімей, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування”, який було прийнято Верховною Радою України 23 вересня 2008 року (№ 573-VI).
Таким чином, з метою надання державної підтримки сім’ям, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, запроваджено надання додаткових прав та гарантій у вигляді соціальної відпустки у зв’язку з усиновленням дитини та грошової допомоги при усиновленні дитини.
Так, відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” передбачено виплату допомоги при усиновленні дитини. Право на допомогу при усиновленні дитини має особа, яка є громадянином України, постійно проживає на її території та усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. У разі, якщо усиновлювачами є подружжя – право на допомогу при усиновленні дитини має один з них на їх розсуд. Допомога при усиновленні дитини призначається на кожну усиновлену дитину на підставі рішення про її усиновлення за умови, якщо звернення за призначенням такої допомоги надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини.
Допомога при усиновленні дитини призначається незалежно від одержання на дитину інших видів допомоги. Розмір такої допомоги має дорівнювати розміру, встановленому для виплати допомоги при народженні першої дитини, зокрема, у 2018 році – 41280 гривень.
Порядок і умови виплати допомоги при усиновленні дитини та підстави для припинення виплати такої допомоги визначено у Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751.
Зазначеним Порядком передбачено, що для призначення допомоги при усиновленні дитини органові праці та соціального захисту населення за умови пред’явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
заява усиновлювача (якщо усиновлювачами є подружжя – одного з них), що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
копія свідоцтва про народження дитини, виданого державним органом реєстрації актів цивільного стану після внесення змін до актового запису про народження дитини на підставі рішення суду про усиновлення дитини;
копія рішення суду про усиновлення дитини.
Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради