Внесення змін в колективний договір вимагає закон:
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII змінилися правила оплати праці. Також оновлено структуру мінімальної заробітної плати та методи її обрахунку. Тож тепер у колективних договорів прийнятих у попередніх роках, норми не відповідають законодавству. Як наслідок, потрібні зміни до колективних договорів.
З перших днів січня 2017 року запрацювали нові норми законодавства про працю, що регулюють безпосередньо оплату праці працівників.
Змінилося не лише визначення поняття «мінімальна заробітна плата», що важливіше — змінилася її структура. Окрім цього, законотворці знову згадали про доплату до мінімальної зарплати і зобов’язали роботодавців виплачувати її працівникам, які повністю відпрацювали норму робочого часу, але зарплата яких до 3200 грн. не дотягує.
Змінилися і норми, які регулюють встановлення посадових окладів працівникам. Мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) «прив’язали» до прожиткового мінімуму для працездатнихосіб станом на 1 січня календарного року. І наголосили, що він не може бути меншим за цей показник (тож у 2017-му він не дарма дорівнює 1600 грн.). А оскільки нових правил з оплати праці працівників чимало, зміни та доповнення до колективного договору просилися самі собою.
Та й закон вимагає, аби у колективних договорах обов’язково були прописані норми законодавства про працю, якщо в законодавчих актах передбачено їх закріплення у колективному договорі.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, який і став причиною окреслених кардинальних змін в оплаті праці, їм про внесення змін до колективних договорів 2017 року прямо нагадав: «Сторонам, які уклали колективні договори і угоди, у тримісячний строк привести їх норми у відповідність із цим Законом згідно із законодавством».
Колективний договір є тим нормативним актом, який регулює виробничі, трудові та соціально-економічнівідносини в установі. Відповідно, зміни у законодавстві, що визначає вимоги до перебігу цих відносин, потреба щоб колективний договір відповідав нормам саме чинного законодавства, — є тими «рушійними силами», які примушують установи обов’язково внести зміни до колективних договорів. Тобто привести їх у відповідність вимогам чинного законодавства. Порядок внесення змін до колективного договору обумовлює Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII. По-перше, зміни і доповнення до колективного договору можна вносити: протягом строку його дії; тільки за взаємною згодою сторін; у порядку, визначеному колективним договором. По-друге, зміни у колективному договорі є обов’язковими, якщо змінилося законодавство або колективні угоди вищого рівня, чинність яких поширюється на суб’єктів сторін колективного договору.
Під час внесення змін до колективного договору слід відобразити основні нововведення в оплаті праці, що діють із 1 січня 2017 року.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про колективні договори і угоди» до колективних договорів заборонено вносити норми, які погіршують порівняно із законодавством становище працівників. Вони вважаються недійсними.
Оформлені в письмовому вигляді зміни у трьох примірниках потрібно подати на повідомну реєстрацію до управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради (м.Ірпінь, вул.Д.Попова,26 каб№13, тел.61-983), адже всі зміни до колективного договору мають бути зареєстровані в установленому порядку.
Зав.сектором з питань праці та соціально-трудових відносин Пуришева К.П.
01.08.2017