Пенсійні зміни: постанова Кабінету міністрів України від 27.12.2017 року №1098
На сьогодні далеко не всі громадяни, яким виповнилося 60 років, можуть піти на відпочинок і отримувати пенсію. Тим, хто досяг пенсійного віку, але не має відповідного стажу, пенсію не призначать. Вони можуть розраховувати лише на тимчасову соціальну допомогу. І то не всі, а лише ті, хто має не менше 15 років трудового стажу.
Хто може розраховувати на тимчасову соціальну допомогу?
Пенсійна реформа суттєво підвищила вимоги до страхового стажу, необхідного для того, аби оформити пенсію. На тимчасову соціальну допомогу , відповідно до даної постанови, можуть розраховувати громадяни, яким виповнилося 60 років та хто має не менше 15 років страхового стажу, і які на час оформлення допомоги є безробітними.
Які документи потрібні для призначення тимчасової допомоги?
Особам, які досягли пенсійного віку, але не мають відповідного стажу, слід звернутися в органи соціального захисту населення за місцем прописки або за адресою фактичного проживання. Вони повинні написати заяву і додати такі документи:
– документ, що засвідчує особу, його місце проживання та ідентифікаційний код,
– довідку про страховий стаж (видається в Пенсійному фонді на запит пенсіонера впродовж п’яти робочих днів),
– заповнити декларацію про доходи і майновий стан на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї (чоловіка, дружини) за останні півроку, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги.
Якщо тимчасова грошова допомога оформляється не за адресою прописки, а за місцем фактичного проживання пенсіонера, то до перерахованих вище документів, слід додати ще довідку про те, що людина не отримує такої допомоги в управлінні праці та управлінні соціального захисту за місцем реєстрації.
На який розмір тимчасової допомоги можуть розраховувати пенсіонери?
Чітко визначеної суми державної допомоги особам, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсійні виплати, нема. У кожного вона буде різною і визначатиметься як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї на одну особу за попередні 6 місяців, але не більше 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Якщо середньомісячний середній дохід на одну особу становить, скажімо, 1000 грн, то соціальна допомога становитиме 564,00 грн (1564-1000). Коли в людини дохід на одного члена родини менший, для прикладу 500 грн, тоді соціальна допомога становитиме 1064 грн (1564-500).
Тобто, максимальний розмір соціальних виплат пенсіонерам у 2019 році становить: з 1 липня 2019 року – 1564 грн, з 1 грудня 2019 року – 1638 грн.
Перерахунок розміру грошових виплат проводиться кожні півроку з урахуванням змін майнового стану та середньомісячного сукупного доходу одержувача допомоги.
З якого часу виплачується тимчасова соціальна допомога пенсіонерам?
Особи, яким виповнилося 60 років, можуть звертатися за призначенням тимчасової допомоги відразу на другий день після святкування ювілею. Якщо зробити це з певних причин не виходить, то це можна зробити впродовж трьох місяців від дня народження.