Сьогодні, 15 липня, під керівництвом заступника голови Київської облдержадміністрації Ігоря Любка відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Київській обласній державній адміністрації. Тематика обговорення стосувалася питання стану профілактики АЧС в Київській області та ситуація щодо сказу. Участь у роботі засідання взяли керівники й представники відповідних структур облдержадміністрації та інших профільних установ області.
На початку засідання в.о. начальника Головного управління Держспоживслужби у Київській області Андрій Жук зазначив, що загроза поширення африканської чуми залишається на часі актуальною, тому є нагальна необхідність провести засідання комісії, затвердити і прийняти рішення стосовно заходів, які потрібно продовжувати і виконувати в межах області. Вжиті заходи допоможуть мінімізувати можливість занесення та розповсюдження на території області захворювання африканської чуми свиней (АЧС).
Про ситуацію щодо АЧС на території Київської області та стан виконання профілактичних заходів по недопущенню АЧС свиногосподарствами області розповів заступник начальника Київської обласної державної лікарні ветеринарної медицини Микола Тібеж. Зокрема, він зазначив, що з початку 2016 року й до сьогодні в області не було зареєстровано нових осередків африканської чуми свиней. З метою забезпечення контролю за виконанням відповідними суб’єктами господарювання заходів з профілактики АЧС впродовж 2015 – 2016 рр. було проведено 520 перевірок, в тому числі 319 перевірок свинарських господарств, 81 мисливських господарств, 24 бійні, 55 м’ясопереробних підприємств та інші суб’єкти господарювання. У результаті проведених перевірок 287 посадових осіб суб’єктів господарювання притягнуто до адміністративної відповідальності за невиконання ветеринарно-санітарних вимог щодо утримання свиней та заходів з профілактики африканської чуми шляхом накладання штрафів.
Також Микола Тібеж відзначив, що державними інспекторами було видано 297 приписів щодо усунення виявлених порушень та були направлені позови до Київського адміністративного суду щодо призупинення роботи 6-ти свинарських господарств, що грубо порушують ветеринарно-санітарні вимоги та не виконують заходи з профілактики африканської чуми свиней. В цілому за період 2015-2016 рр. 19 господарств припинили господарську діяльність з розведення та утримання свиней, як такі, що не в змозі виконати заходи з запобігання занесення вірусу африканської чуми свиней.
Державною службою ветеринарної медицини області спільно з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування в рамках роз’яснювальної роботи серед населення про небезпеку АЧС та заходи з недопущення занесення збудника захворювання в індивідуальні господарства було розповсюджено більше 148 тис. примірників інформаційних листівок, буклетів та плакатів про АЧС, опубліковано 237 статей у друкованих засобах масової інформації.
Про епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней в Україні та сказу тварин в Київській області поінформувала заступник начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії Головного управління Держспоживслужби в Київській області Олена Матвієнко. За її словами згідно з офіційними повідомленнями Міжнародного епізоотичного бюро з початку року вже в 12 країнах зареєстровані випадки спалаху африканської чуми свиней серед них і Україна. Зокрема, з початку року на території України зареєстровано 14 таких випадків. Серед регіонів Полтавська, Житомирська, Кіровоградська, Одеська, Хмельницька, Сумська, Чернівецька, Чернігівська, Миколаївська, Черкаська області. Через сусідство з областями, де вже у цьому році траплялися випадки спалаху АЧС, Київщина підпадає під загрозливу зону.
Олена Матвієнко також зазначила, що на даний час відзначається небезпека по захворюванню на сказ тварин. Повідомлення щодо таких випадків вже мали непоодинокий характер впродовж багатьох років. Причиною у цьому є відсутність пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин та не відповідно організована робота з бродячими домашніми тваринами (котами та собаками). За статистикою, 25 % укусів людям наносять саме хворі на сказ тварини. У цьому відношенні важливою Олена Матвієнко відзначила проведення роз’яснювальної роботи серед населення.
Про виконання заходів з депопуляції дикого кабана на території області та приведення щільності популяції лисиці червоної до оптимальної в мисливських угіддях області доповів заступник начальника Київського обласного та по місту Києву управління лісового та мисливського господарства Василь Гринь. За обліком проведеним у цьому році по області ще залишається близько 400 голів дикого кабана, з поголів’ям якого не було здійснено депопуляцію. Як повідомив Василь Гринь процес колективної депопуляції у мисливських господарствах планують здійснювати орієнтовно на жовтень місяць, оскільки на літній період у лісі перебуває багато людей, які збирають ягоди та гриби.
У свою чергу, в.о. начальника Головного управління Держспоживслужби у Київській області Андрій Жук виступив з пропозицією попрацювати над депопуляцією дикого кабана індивідуально з веж. Адже це послугує запобіжним заходом у неконтрольованому поширенні вірусу АЧС через дику фауну.
Щодо питання стану забезпечення лікувальних установ області біологічними препаратами для надання невідкладної антирабічної допомоги та лікування укусів змій та заходи, що вживаються департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації для вирішення цього питання, основні тенденції окреслив Ренард Василинець.
По завершенні робочого засідання було прийнято ряд наступних рішень, основні з яких мають наступний зміст: