Інформація про хід виконання заходів програми зайнятості населення м.Ірпеня та селищ Ворзель, Гостомель, Коцюбинське на 2013-2017 роки
Програма зайнятості населення м.Ірпеня та селищ Ворзель, Гостомель, Коцюбинське на 2013-2017 роки ( далыі Програма зайнятості) затверджена рішенням сесії Ірпінської міської ради від 27.06.2013р. №3304-45-УІ.
Головною метою Програми є забезпечення зайнятості населення м.Ірпеня та селищ, збереження кадрового потенціалу підприємств, забезпечення соціальних гарантій громадян і створення механізму підтримки працівників, які опинилися під загрозою вивільнення та активної підтримки безробітних і сприяння в їх працевлаштуванні.
Головний зміст заходів, внесених до Програми, полягає в забезпеченні соціальних послуг незайнятому населенню за такими напрямками:
Стан розвитку ринку праці безпосередньо залежить від соціального розвитку регіону.
У 2014 році у м.Ірпені та селищах спостерігалося поступове відновлення роботи підприємств та уповільнення темпів вивільнення працівників.
Демографічна ситуація також впливає на процес формування трудових ресурсів. Чисельність наявного населення по м.Ірпеню та селищах становить 79789.чол. Чисельність працездатного населення у працездатному віці – 50,3 тис.чол. Зайнято в усіх сферах економічної діяльності – 35,0 тис.чол.
Протягом січня – листопада 2014 року до Ірпінського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні звернулась 1891 особа. Станом на 01.12.2014 р. на обліку в Ірпінському міському центрі зайнятості перебуває 1377 особи, серед них 911 осіб, яким надано статус безробітного, з них – 743 осіб отримують допомогу по безробіттю.
Одним із головних напрямів реалізації державної політики зайнятості є розширення сфери застосування праці, створення нових робочих місць. Міською програмою зайнятості на 2013-2017 роки було встановлено завдання створити у 2014 році не менше 970 робочих місць. За 10 місяців 2014р. створено 1125 робочих місць, що становить 116,0 % від річного завдання. За видами економічної діяльності найбільше створено робочих місць в сфері оптової та роздрібної торгівлі.
З метою сприяння суспільно-корисної і економічно доцільної самозайнятості населення, розвитку підприємницької діяльності при виконкомі міської ради створено та діють Рада підприємців та Координаційна рада з питань розвитку підприємництва.
В Ірпінської ОДПІ на постійній основі проводяться круглі столи, семінари, консультації для підприємців. Служба зайнятості також сприяє розвитку малого підприємництва. Протягом 2014р. після підвищення кваліфікації за напрямком «Організація підприємницької діяльності» та захисту бізнес планів 32 безробітні особи одержали виплату допомоги по безробіттю одноразово для започаткування власної справи, 3 з них – інваліди.
Працевлаштовано 3 особи на новостворені робочі місця шляхом компенсації єдиного соціального внеску роботодавцю.
Впродовж січня-листопада 2014р. чисельність послуг , наданих Ірпінським міським центром зайнятості, становить 15999, з них – 9217 особам, які мали статус безробітного, зайнятому населенню – 6782, у тому числі особам, що навчаються у навчальних закладах різних типів – 3128 послуг.
Підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації робітничих кадрів та інженерно-технічних працівників для потреб нашого регіону здійснює Бучанський навчально-курсовий комбінат. Протягом звітного періода 2014р. кількість працівників, які навчалися нової професії становила 290 чол, підвищили кваліфікацію 180 чол.
В зв’язку із важким фінансовим становищем більшість підприємств не має можливості і тимчасово не має потреби навчати кадри для своїх підприємств, але на АТ «Ветропак «Гостомельський склозавод» протягом 2014 року підвищили кваліфікацію на виробництві – 19 чол., в інших навчальних закладах – 116 осіб, отримали вищу профільну освіту – 4 чол.
З метою забезпечення робочих місць кваліфікованими кадрами, на які є реальна потреба на ринку праці, протягом 2014р. центром зайнятості направлено на професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації 166 осіб, з них пройшли підвищення кваліфікації безпосередньо на виробництві – 56 осіб.
11 чол. віком старше 45 років , страховий стаж яких становить не менше 15 років для підтримки їх конкурентоспроможності на ринку праці, видано ваучери за напрямками навчання: агрономія та ґрунтознавство, плодоовочівник, землевпорядкуван-
ня, програмне забезпечення, обслуговування та ремонт автомобілів.
Систематично проводяться семінари з кадровими службами підприємств, на яких вивчається потреба роботодавців в кадрах. З метою запобігання виникненню структурного безробіття у майбутньому велика увага приділяється профорієнтаційної роботі.
Протягом січня – листопада 2014 року проведено 324 профінформаційних та профконсультаційних заходів для зайнятого та незайнятого населення., в тому числі: ярмарки професій – 2; ярмарки вакансій – 2; міні ярмарки вакансій – 3, дні відкритих дверей центру зайнятості – 7 та виїзні заходи з використанням мобільних технологій центру зайнятості – 24.
Особлива увага приділяється профорієнтаційної роботі з учнівською та студентсь-кою молоддю.
Протягом звітного періоду Ірпінським МЦЗ для учнівської молоді випускних класів проведено 6 -«Урок реального життя»; 6 – «Крок у професійне майбутнє» в яких взяли участь 561 особа, з них 542 учнів загальноосвітніх шкіл.
В жовтні 2014 року Ірпінським МЦЗ спільно з відділом освіти Ірпінської міської ради організовано та проведено профорієнтаційний конкурс малюнків «Твоє майбутнє – в твоїх руках!», в якому взяли участь 89 учнів , відбірковий етап обласного профорієнта-
ційного змагально – мотиваційного заходу серед учнівських команд «Обери майбутнє» (КВК).
У всіх школах регіону встановлені програмно – апаратні комплекси для професійної орієнтації молоді «Мотивація розвитку зацікавленості та професійної орієнтації самовизначення» та «Профорієнтаційний термінал», розроблені Державним центром зайнятості, Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, програмне забезпечення яких зорієнтує учнів на правильний вибір професії чи спеціальності,що сприятиме врівноваженню та стабілізації ринку праці в Україні.
З початку 2014р. 39 особам надано професійну консультацію із застосуванням профдіагностичного обстеження, з них 16 послуг по профвідбору на замовлення роботодавців.
Відділом у справах сім’ї та молоді розроблено брошури «Працевлаштування неповнолітніх», які розповсюджуються під час проведення інформаційно-профілактичних заходів для учнівської та студентської молоді.
Важливим напрямом реалізації державної політики зайнятості є надання додаткових гарантій особам, які потребують соціального захисту не здатні на рівні конкурувати на ринку праці.
Відділом надання соціальних послуг Ірпінського міського центру зайнятості протягом січня – листопада 2014 року працевлаштовано 51 особу за направленням служби зайнятості, з числа осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні у працевлаштуванні та підпадають під п’ятивідсоткову квоту на підприємствах Ірпінського регіону, 16 осіб проходять професійну підготовку за направленням служби зайнятості з подальшим працевлаштуванням, 139 осіб направлено на громадські або інші роботи тимчасового характеру. Протягом січня-листопада 2014 року працевлаштовано3 особи на новостворені робочі місця шляхом компенсації єдиного соціального внеску роботодавцю. Станом на 01.12.2014 рік статус безробітного мають 144 особи, які підпадають під п’ятивідсоткову квоту на підприємствах Ірпінського регіону та 123 з них отримують допомогу по безробіттю.
Негативним чинником, що впливає на рівень працевлаштування осіб даної категорії є низька кількість заявлених вакансій роботодавцями, низький рівень заробітної плати на роботах, що пропонуються роботодавцями та невідповідність професійного складу безробітних наявним вакансіям.
Також проблемним залишається підбір роботи для інвалідів та осіб, які перебувають в складних життєвих обставинах. Протягом січня – листопада 2014 року на обліку в Ірпінському міському центрі зайнятості перебувало 64 інваліда. Всі інваліди, які звернулись до ІМЦЗ, були охоплені профорієнтаційними та профінформаційними послугами. Працевлаштовано 12 осіб даної категорії за направленням служби зайнятості, 3 особи отримали виплату одноразово на відкриття власної справи, 4 особи даної категорії проходили професійне навчання, 3 особи брало участь в громадських та інших тимчасових роботах. На кінець звітного періоду на обліку в Ірпінському міському центрі зайнятості перебуває 24 особи з інвалідністю, яким надаються послуги з підбору підходящої роботи.
Ірпінський міський центр зайнятості надає послуги у сприянні в працевлаштуванні особам, які перебувають у складних життєвих обставинах. Станом на 01.12.2014 року до Ірпінського міського центру зайнятості за соціальними послугами всього звернулось 65 внутрішньо переміщених осіб, які отримали довідки про взяття на облік в управлінні праці та соціального захисту населення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 та потребують працевлаштування за допомогою служби зайнятості. З них: отримали статус безробітного – 60 осіб, призначено або поновлено допомогу по безробіттю – 53 особам, працевлаштовано – 3 особи та 1 особа залучена до участі у громадських роботах.
Позитивним фактором стимулювання зайнятості населення є зростанн рівня заробітної плати та ліквідація заборгованості з неї. Спеціалістами управління праці та соціального захисту населення проводиться щомісячний моніторинг стану виплати заробітної плати на підприємствах м.Ірпеня та селищ. Встановлено жорсткий контроль за виконанням графіків погашення заборгованості на підприємствах-боржниках.
З метою недопущення використання роботодавцями найманої робочої сили без належного оформлення трудових відносин виконавчим комітетом міської ради утворено робочу групу з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.
На засіданнях робочої групи заслуховуються керівники, які виплачують заробітну плату працівникам нижче встановленого законодавством мінімального рівня. Інформація про виявлені порушення передається до контролюючих та правоохоронних органів для вжиття заходів адміністративного впливу до порушників трудового законодавства. З початку 2014р. проведено 6 засідань робочої групи.
Особлива роль в умовах існуючої економічної ситуації приділяється тимчасової зайнятості населення. Цю проблему значною мірою вирішує організація громадських робіт. Протягом 2014р. укладено 2 договори на 450 робочих місць для громадських робіт та робіт тимчасово характеру. До участі в громадських роботах залучено 444 особу з числа безробітних.
Виконання прогнозних показників від річного завдання становлять:
Працевлаштовано всього – 641 особу (91,5 % від річного завдання)
Працевлаштовано безробітних – 332 особи (83 % від річного завдання)
Залучено до громадських робіт – 441 особу (124,2% від річного завдання).
Направлено на професійне навчання – 166 осіб (101,2 % від річного завдання).
Надано ваучерів на навчання – 11 особам (122,2 % від річного плану).
Головними пріоритетами на 2015 і наступні роки дії Програми зайнятості залишаються :
– сприяння підвищення зайнятості населення;
– стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць (в т.ч.
шляхом компенсації фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування ;
– видача ваучерів для підтримання конкурентноспроможності осіб старше 45 років на ринку праці);
– підвищення рівня працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.
Вирішення вказаних завдань буде забезпечуватися скоординованою співпрацею органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, управління праці та соціального захисту населення, центру зайнятості, підприємств, установ, організацій м.Ірпеня та селищ.