Для більшості українців піклуватися про літніх батьків або інших членів родини, які потребують постійного догляду, є звичайним ділом. Але, за постійний догляд за літньою чи хворою людиною держава виплачує компенсацію.
Кому виплачують
Відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги (затверджений Постановою КМУ від 29.04.2004 р. № 558) право на щомісячну компенсаційну виплату мають непрацюючі особи, які постійно надають соціальні послуги: громадянам похилого віку; інвалідам; дітям-інвалідам; хворим, які не здатні обслуговуватися самі і потребують постійної сторонньої допомоги.
Розмір компенсації
Компенсацію виплачують щомісяця, зважаючи на прожитковий мінімум для працездатних осіб у наступних розмірах:
15% — фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам I групи ;
10% — фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам II групи і дітям-інвалідам ;
7% — фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам III групи і хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, визнаним такими в порядку, затвердженому МОЗ.
Компенсацію фізичним особам пенсійного віку, які надають соціальні послуги, призначають у зазначених розмірах, зважаючи на прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність
Фізична особа, яка надає соціальні послуги, має право отримувати лише одну компенсацію незалежно від кількості обслуговуваних осіб, видів та обсягу послуг.
Перелік документів
Для призначення компенсації необхідно звернутись до управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради та надати такі документи:
1) непрацюючим фізичним особам, які надають соціальні послуги:
заява про згоду надавати соціальні послуги;
паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан здоров’я дозволяє постійно надавати соціальні послуги;
копія трудової книжки і довідки органу Державної податкової служби про те, що особа не займається підприємницькою діяльністю, і про відсутність даних про доходи цієї особи, а у разі відсутності трудової книжки — лише зазначені довідки;
2) особою, яка потребує соціальних послуг :
заява про необхідність надання соціальних послуг;
паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
копія довідки медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності ;
висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду і нездатність особи до самообслуговування;
Управління праці та соціального захисту населення, які призначають і виплачують щомісячну компенсацію, здійснюють контроль за діяльністю осіб, які надають соціальні послуги.
На останок, варто додати, що, відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», особи, які здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, інвалідом i групи або літньою людиною, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку, і за умови отримання ними компенсації, вважаються платниками єдиного соціального внеску (його за них сплачує держава). Тож цей період буде зарахований у страховий стаж для призначення пенсії.
Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради