Процес монетизації субсидій полягає в наступному:
– з 01.01.2019 р. субсидії у грошовій формі отримуватимуть ті домогосподарства, які звернуться за допомогою вперше;
– з 01.05.2019 р. монетизація субсидій пошириться на ті домогосподарства, які отримували субсидію протягом опалювального сезону 2018/19 року не у грошовій формі. Для цього таким субсидіантам необхідно подати нову заяву і декларацію, в яких обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника. Зазначимо, що нові форми заяви та декларації розміщено на сайті Мінсоцполітики та на веб-сторінці управління праці та соціального захисту населення
За новими правилами, субсидія надходитиме на рахунок Мінсоцполітики в Ощадбанку для виплати житлових субсидій в розрізі кожного одержувача (інформація про перераховану субсидію відображатиметься Ощадбанком в облікових записах одержувачів житлової субсидії).
Ощадбанк щомісяця до 18 числа перераховуватиме за субсиданта отримані кошти на рахунки виконавців комунальних послуг.
Протягом доби після перерахування коштів виконавцям комунальних послуг Ощадбанк надсилатиме субсиданту смс-повідомлення, в якому зазначатиметься залишок платежу за кожним видом послуг.
Ще однією новацією монетизації субсидій є те, що за підсумками опалювального сезону суми невикористаної субсидії, відображені на облікових записах одержувачів житлової субсидії станом на 1 червня, перераховуватимуться на поточні рахунки субсидантів, що відкриваються Ощадбанком на підставі договору, укладеного з Мінсоцполітики.
Разом із запровадженням монетизації субсидій також внесено деякі корективи до правил призначення субсидій.
Так, скасовано можливість отримання субсидії на житлові приміщення (будинки), на які до 1 травня 2018року оформлено два і більше окремі особові рахунки, та якщо опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку.
Водночас, передбачено можливість призначення субсидії за рішенням комісії, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є боржники аліментів, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти.
Крім цього, змінено правила визначення складу домогосподарства для орендарів та внутрішньо переміщених осіб. Для таких субсидантів до складу домогосподарства включатимуться всі особи, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
Переглянуто правила врахування до сукупного доходу членів домогосподарства пенсії. Так, у разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуватимуться за серпень поточного року (раніше – за вересень), а в разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону – за березень поточного року (раніше – за квітень). У разі призначення житлової субсидії не з початку опалювального (неопалювального) сезону враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія (раніше – за місяць, що передує місяцю, з якого призначається житлова субсидія). Наприклад, при призначенні субсидії з січня враховуватиметься пенсія, нарахована за листопад(раніше – за грудень).
Також передбачено можливість перерахунку субсидії в межах установленого строку її призначення за зверненням непрацюючого пенсіонера, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отримуваної ним раніше заробітної плати.
Також з 1 травня 2019 року вводяться нові соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг (зміни до постанови КМУ N 409 від 06.08.2014р.), а саме:
1) для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання):
– у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання), житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, –0,0383 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період (на сьогодні – 0,0431 Гкал);
– соціальна норма газу для індивідуального опалення –4 куб. метри на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період (на сьогодні – 4,5 куб. метра);
2) соціальна норма водопостачання – 2 куб. метри на одну особу на місяць при централізованому постачанні холодної води, а за наявності централізованого постачання гарячої води – 3,6 куб. метри на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води (на сьогодні – 2,4 та 4 куб. метри відповідно);
3) соціальна норма з централізованого водовідведення – 3,6 куб. метри на одну особу на місяць (на сьогодні – 4 куб. метри).