20 січня 2015 року у ході засідання виконавчого комітету Ірпінської міської ради військовий комісар Сергій Кайдан доповів про заходи щодо проведення часткової мобілізації людських та транспортних ресурсів на території міста Ірпінь та селищ Гостомель, Ворзель, Коцюбинське. Це питання виносилося на розгляд виконкому.
Відповідно до Закону«Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» четверта хвиля мобілізації розпочалася 20 січня та триватиме приблизно до вересня. Призиватимуться чоловіки від 25 до 60 років. У першу чергу – офіцери запасу, а вже паралельно – спеціалісти та солдати. Всі мобілізовані проходитимуть спеціальну підготовку, яка триватиме близько 25 днів. Лише після цього розпочнеться формування військових підрозділів, взводів, батальйонів, їх оснащення та озброєння.
До війська братимуть тих, хто вже служив у армії або ж має військову спеціальність. Загалом до лав збройних сил, МВС, СБУ та інших силових структур до кінця цього року планують набрати понад 100 тисяч осіб.
За словами Сергія Кайдана, на Ірпінський військовий комісаріат доведено план призову – 153 особи (з них 23 – офіцери), а також 5 одиниць техніки.
Не братимуть до війська тих, хто має трьох та більше дітей, хворих, батьків, чия дитина є важкохворим інвалідом та тих, кого забронювали для роботи органи державної влади. Також заборонено мобілізовувати студентів та аспірантів.
Окремо, Сергій Кайдан зазначив про мотивацію до служби в Збройних силах України. Крім грошових коштів, які складають, від 3 до 5 тис. грн.. щомісячно (в зоні АТО – заробітна плата подвійна), родини тих, хто пройшов чи проходить військову службу, платитимуть всього 25% за комунальні послуги.
Також, їм будуть доступні пільги на відпочинок у санаторіях Міноборони: 25% – для військових та 50% для їх родин, видача земельних ділянок, безкоштовна реабілітація та лікування. Окрім того, законодавством України також передбачено безоплатний проїзд залізничним, повітряним, водним та автомобільним (за винятком таксі) транспортом у відрядження, відпустку у межах України, при переведенні на нове місце проходження військової служби або у зв’язку з передислокацією військової частини разом із членами сімей.
«Як показує статистика, люди ухиляються від військової служби. До комісаріату йдуть ті, кому нема чого втрачати: хворі або люди віком понад 50 років, – зазначив військовий комісар. – Верховна Рада прийняла закони, якими збільшено оплату, але разом з тим і збільшено штрафи за неявку до військового комісаріату. Наприклад, якщо раніше за неявку на повістку був штраф 51 грн., на сьогодні, з громадян – 170 – 510 грн., з керівника підприємства, який не забезпечить явку громадянина 510 – 1700 грн. Повторно: з громадянина 510 – 1700 грн., з підприємства – 1700 – 5100 грн., на третій раз – уже вступає кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі від трьох до п’яти років».
До слова, під час останньої хвилі мобілізації в Україні до військкоматів не з’явилися близько 14 тисяч осіб. Зараз їх розшукує міліція.
Міський голова Володимир Карплюк наголосив, що влада сприятиме комісаріату в організаційних питаннях мобілізації, зокрема у забезпеченні широкого інформування через місцеві ЗМІ, надання допомоги при доставці повісток, організації відправки до місць служби військовозобов’язаних тощо.
«Нема діючого Закону про військові дії, – зазначив очільник міста. – Тому лише у рамках волонтерської роботи, за наданою військовим комісаріатом інформацією, ми будемо просити керівників підприємств міста сприяти забезпеченню усім необхідним військкомат, у тому числі: транспортними засобами, паливно-мастильними матеріалами, канцелярією».
Також йшла мова про заходи з підготовки до демобілізації, адже за кілька місяців ірпінські військовослужбовці повертатимуться додому. Тому до цього часу вкрай необхідно забезпечити належний соціальний та медичний захист.
«Усі, хто нині несе службу в зоні антитерористичної операції, при демобілізації будуть мати направлення у госпіталі для ветеранів Великої Вітчизняної війни для проходження курсу лікування та реабілітації, – підкреслив Володимир Андрійович. – Ми, в свою чергу, вивчаємо потреби кожної родини військовослужбовця Ірпеня, який нині на сході, щоб мати можливість при потребі допомогти чи сприяти у вирішенні того чи іншого питання».