Без них не обходиться жодна більш-менш вагома культурна подія в Ірпені. А оскільки місто вирує культурними подіями, то викладачі й учні Ірпінської дитячої школи мистецтв ім. Михайла Вериківського постійно відточують свою майстерність на різних сценах. У середу був саме такий випадок: викладацька команда школи на чолі з директором Наталією Дидикіною «показала клас» на презентації книги «Римований Ірпінь» у столичному Будинку письменників. Після виступу Наталія Олександрівна відповіла на запитання «ІВ».
Пані Наталіє, сьогодні Ви виступали не лише як вокалістка й піаністка, але й у композиторському амплуа…
І не тільки я. Свої твори представив наш викладач Андрій Степанов. Один із них – це романс на вірші Юлії Бережко-Камінської «А Ви в мені продовжуєте жити» (виконувала дружина пана Андрія Людмила). До іншої пісні – «Приїжджайте в Ірпінь» – слова написала Людмила Степанова, а співали ми її втрьох – із нею та з Ларисою Андрухович (заступником директора школи з навчально-виховної роботи). Крім того, Андрій Степанов зіграв власні інструментальні п’єси – «Прелюдія» і «Хуртовина». А я виконувала свої композиції на фортепіано в дуеті з саксофоністом Євгенієм Давиденком. Вони називаються «Ірпінська мелодія» і «Спогад літа».
Очевидно, літня відпустка директора школи мистецтв вдалася?
Так, особливо остання її частина, коли ми змогли розпочати в школі заміну системи опалення (Сміється).
До початку опалювального сезону впораєтесь?
Обов’язково. Роботи мають закінчитися наступного тижня. Вони трохи затягнулися – зі слів виконроба, через певні технічні неполадки й заминку з постачанням деяких комплектуючих. Але справа рухається до завершення – можна сказати, що школа вже більш ніж на 90% готова до опалювального сезону. Замінили труби й батареї. Попереду – випробування і запуск системи. Крім того, відремонтували деякі кабінети: клас теоретичних дисциплін, клас гітари та адміністративне приміщення. Після заміни системи опалення доведеться ще повернути шкільним приміщенням естетичний вигляд, але це ми поки змушені відкласти – не можемо перервати навчальний процес, а переїхати на час ремонту нікуди.
А як працювалося протягом цього місяця під акомпанемент будівельних інструментів?
Працювали, звісно, в незручних умовах. Частину занять тимчасово проводили в центральній міській бібліотеці, в краєзнавчому музеї та навіть у відділі культури. І дуже вдячні їм за гостинність.
Які напрямки підготовки сьогодні діють у вашій школі?
У нас працюють п’ять відділів: найбільший – спеціалізованого фортепіано (ним завідує Таміла Скатова), відділ духових, ударних та естрадних інструментів (Валерій Пінчук), струнно-смичкових інструментів (Марія Радченко), народних інструментів та сольного співу (Вікторія Барташова) і теоретичний відділ (Віра Байрак). На базі школи працює 21 творчий колектив: хори, ансамблі, квартети, тріо.
Але ваша школа – не просто музична, а школа мистецтв. Чи плануєте розширювати мистецький спектр?
Дуже до цього прагнемо. Хочемо відкрити нові відділення – і театрального мистецтва, і образотворчого, і хореографію. Одна проблема – для цього поки що зовсім немає приміщень. Зараз у нас займається 450 учнів – це основний контингент і близько 100 дітей у госпрозрахунковій групі. Ми б із задоволенням набрали більше дітей – охочих стає все більше – але приміщення затісне. Школа й так працює сім днів на тиждень. Деякі батьки і вчителі невдоволені, що доводиться приходити навіть у неділю, але в нас просто не вистачає кабінетів. Актова зала, в якій мають проходити концерти, збори, наради, педради, семінари для викладачів, весь час використовується для занять із учнями, в яких задіяна найбільша кількість дітей – наприклад, для репетицій хорів. Іноді обласне управління культури проводить у нас якісь заходи (до Ірпеня зручно добиратися), і тоді нам доводиться скасовувати заняття хору або знову ж проситися в бібліотеку або в музей.
Який бачите вихід?
Сподіваємося, що раніше чи пізніше вдасться надбудувати мансардний поверх. За попередніми технічними розрахунками, це можна зробити. Але потрібен остаточний висновок архітекторів і, звичайно, кошти.
Що у вас нового в новому навчальному році, окрім системи опалення?
Омолоджується викладацький склад – у цьому році прийшли дев’ять нових викладачів.
Більшим попитом стали користуватися духові інструменти. Тому ми запросили до себе тромбоніста, який уже почав навчати грі на блок-флейті, а далі діти будуть обирати ще й інші інструменти – тромбон, трубу. Дуже популярний саксофон. Викладач у нас один, і до нього стоїть черга.
Зрозуміло, що школі цікаво брати на роботу молодих, але наскільки це цікаво їм?
Їм, якщо відверто, не дуже цікаво, бо мала заробітна плата. Це єдина тарифна сітка по країні. Система така, що трохи більшу зарплату викладач може отримувати завдяки надбавкам, які нараховуються за вислугу років. А якщо працюєш рік чи два, то надбавок ніяких. Тому ми заохочуємо молоді кадри, як можемо: популяризуємо їхню творчість, даємо їм можливість виступати, якщо їм це цікаво. Переважно вони шукають додатковий заробіток. Ставка викладача – це 18 годин на тиждень, а в інший час вони працюють в оркестрах, у філармонії, в музичній десятирічці в Києві, в інших школах мистецтв, у загальноосвітніх школах і дитсадках.
Але попри складнощі Ірпінська школа мистецтв таки звучить…
Так, нас постійно запрошують «озвучувати» культурні події в місті й області. За минулий навчальний рік було 160 концертів. Узагалі, наша школа славиться концертною діяльністю, і ми займаємося нею системно. Одночасно ця робота має і просвітницьку складову. Мало не щотижня ми проводимо тематичні концерти-бесіди, музичні тематичні вечори, виїзні концерти по регіону. Частина з них пов’язана з різними визначними датами або розрахована на конкретні цільові аудиторії. У рамках музичного лекторію «Університет культури» відбуваються знайомства з видатними композиторами: ми розповідаємо про їхнє життя, виконуємо їхні твори – це роблять і викладачі, і діти, а іноді навіть запрошені виконавці. Такі заходи проводяться для широкої аудиторії, безкоштовно.
Щомісяця відбуваються учнівські концерти з циклу «Музика запрошує», двічі-тричі на рік – концерти з циклу «Професіонали в мистецтві» (проект заступника директора школи з навчально-методичної роботи Наталії Манівої), в яких беруть участь імениті гості, викладачі школи й найуспішніші учні. З квітня по листопад проводимо на свіжому повітрі цикл концертів «Літні вечори». І щороку в нас проходить міжрегіональний фестиваль «Присвята класиці», на який приїздять вихованці музично-мистецьких шкіл із Коцюбинського, Бучі, Немішаєвого.
Багато викладачів нашої школи концертують. І рівень цих концертів давно не поступається рівневі обласної філармонії. Наших музикантів знають і в Україні, і в Європі, і в інших частинах світу, запрошують до себе виступати. В цьому році піаністку Анастасію Лук’яненко запрошували аж у Китай. Багато концертує за кордоном віолончелістка Марія Тимошенко-Білан. Трубач Роман Олексієнко і тромбоніст Олексій Портенко, які грають у брас-квінтеті «Академія», знані й шановані в Європі. Незабаром вони вирушають на двотижневі гастролі в Німеччину, Францію і Польщу. Наші викладачі Лариса Андрухович, Тетяна Северенчук і Валерій Пінчук співають у хорі ірпінського храму св. Миколая Чудотворця – цей колектив успішно виступає на міжнародних фестивалях.
Деякі працівники школи вже багато років беруть участь у роботі міжнародного музичного табору «Music Camp International», організатором якого є американка Констанція Фортунато. Нас із нею колись познайомила Анастасія Попсуй. Цей табір працював і в Ірпені. Принцип такий: діти протягом п’яти днів опановують початковий рівень гри на якомусь музичному інструменті, і після цього дають концерт.
Усіх викладачів не перерахуєш, звичайно. Але й ті з них, які не їздять і не концертують, настільки якісно готують своїх учнів, що вони є переможцями численних конкурсів різного рівня – від місцевих до міжнародних. За кількістю цих перемог і за результатами Державної атестації проводиться рейтингування мистецьких шкіл області. У кінці року ми подаємо звіти, підбиваються підсумки і визначається, хто на якому місці. Серед 65 шкіл області наша школа вже багато років входить у п’ятірку найкращих.
Які горизонти бачите для себе на майбутнє?
Давно визрів задум про проведення майстер-класів на міжнародному рівні. Адже кваліфікація і досвід наших викладачів це дозволяє. Дуже б хотілося, щоб наша команда поїхала в якусь країну, показала свої майстер-класи, а потім можна було б запросити іноземців сюди. До речі, минулого року в листопаді до нас приїздила делегація з Німеччини, ми їй показували свій концерт – і гості були просто в захваті.
Було б добре, якби знайшовся спонсор для такої поїздки. Або міська рада організувала б візит наших музикантів у якесь із міст-побратимів – це було б престижно і вагомо.
А як розпочався концертний сезон у цьому навчальному році?
Ми не припиняли й на літо свою роботу, незважаючи на те, що викладачам була запропонована відпустка без збереження заробітної плати. Нас запрошували, ми виступали самі, виступали учні, яких батьки нікуди не відвезли на відпочинок. Влітку в нас було п’ять концертів. На початку червня на обласному фестивалі-конкурсі «Яскраві діти України» виступила наша учениця Дарина Зінченко – вона співала з живим оркестром у Палаці «Україна» і гідно представила Ірпінь. Великий концерт був в Ірпені на День Незалежності.
Тиждень тому організували концерт, присвячений Міжнародному дню музики та наступаючому Дню вчителя. Це вже традиція: зазвичай щороку ми звітуємо про перший місяць нашої роботи, а учні вітають своїми виступами викладачів. Водночас намагаємося популяризувати свою діяльність, робити так, щоб жива музика звучала для всіх ірпінців. Чудово, що в нас є оновлена центральна площа, і погода нам сприяла – тому нас могло чути все місто, а не тільки сто слухачів, яких здатна вмістити шкільна зала. Виступи дітей і викладачів – вокальні, інструментальні, сольні, ансамблеві – тривали більше двох годин. Були представлені всі відділи.
Взагалі, виступаємо постійно – активно включаємося в заходи, які у сфері культури відбуваються майже щодня, а буває, що й по два-три рази в день.
Зараз готуємося до Дня міста. У суботу буде третій фестиваль джазового мистецтва «Irpin jazz fest». П’ять годин – з 12.00 до 17.00 – ми будемо грати на центральній площі: три години виступатимуть діти, і дві години – наш викладач Євгеній Давиденко зі своїм джазовим гуртом. Наступного дня, 7 жовтня, з 15.00 до 16.00 буде концерт класичної музики.
Спілкувався Володимир БОБЕЧКО
Джерело: http://theirpin.city/read/articles/article/17504