Конфлікт інтересів є складовою корупції, а також більшості корупційних, у тому числі кримінальних, правопорушень. Запровадження ефективних систем запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та їх належне застосування є важливим заходом запобігання корупції в цілому та корупційним правопорушенням зокрема.
Враховуючи внесені до законодавства зміни, Національне агентство з питань запобігання корупції оновило Методичні рекомендації щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції (далі – Методичні рекомендації), доповнені низкою правових позицій та новими прикладами практичного застосування вимог Закону України «Про запобігання корупції». На основі досвіду діяльності Національного агентства оновлені Методичні рекомендації доповнено низкою правових позицій, серед яких:
– наявність/відсутність конфлікту інтересів під час реалізації повноважень з оплати праці (преміювання, встановлення надбавок) (п.п. 14.1.6 п. 14.1 розділу 14); – конфлікт інтересів у керівника, у якого в підпорядкуванні працюють близькі особи (п.п. 2.2.1 п. 2.1 розділу 2);
– конфлікт інтересів у особи при прийнятті рішень щодо свого керівника (п.п. 2.2.1 п. 2.1 розділу 2);
– конфлікт інтересів у керівників закладів освіти, медичних закладів,які працюють в цих же закладах за сумісництвом (п.п. 14.1.4 п. 14.1 розділу 14).
Також висловлена позиція Національного агентства щодо участі посадовців у заходах, пов’язаних з їх службовою діяльністю (конференціях, семінарах, громадських слуханнях тощо), за рахунок організатора заходу (добові, проїзд, харчування, проживання) (приклад 4 п. 14.3 розділу 14).
Депутатам місцевих рад та міським, сільським, селищним головам варто звернути увагу на п.п. 14.1.2 та 14.1.3 п. 14.1 розділу 14 Методичних рекомендацій,у яких міститься аналіз найбільш поширених ситуацій щодо наявності/відсутності конфлікту інтересів у вказаних осіб.
Крім того, Національне агентство розробило тест, який допомагає встановити наявність або відсутність у особи конфлікту інтересів. Тест може пройти будь-яка особа, яка має сумніви щодо наявності в неї конфлікту інтересів, і отримати відповідь на своє питання.
Методичні рекомендації від 21.10.2022 р. №13 та тест на виявлення конфлікту інтересу розміщені у відкритому доступі на офіційному вебсайті Національного агентства.
Уповноважена особа з питань запобігання
та виявлення корупції виконавчого комітету
Ірпінської міської ради