Ірпінське управління ГУ ДФС у Київській області нагадує ,що відповідно до Конституції України та чинних вимог трудового законодавства регламентовано право громадян на працю, тобто на одержання роботи з оплатою не нижче мінімального розміру. Працівники реалізують своє право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою-підприємцем.
Роботодавець не має права допускати працівника до роботи без оформлення трудових відносин, але слід зауважити, що таке оформлення буде вважатися проведеним за умови додержання наступних дій:
-роботодавець складає трудовий договір у формі наказу (розпорядження) про прийняття на роботу/призначення на посаду, а фізичні особи – підприємці можуть керуватися формою трудового договору, затвердженою наказом Мінпраці від 08.06.2001 №260 «Про затвердження Форми трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, та Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю»;
– до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором, роботодавець зобов’язаний подати повідомлення про прийняття працівника на роботу (за встановленою формою), до територіального органу Державної фіскальної служби за місцем обліку його як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу». Тобто, перед допуском працівників до роботи роботодавець повинен провести оформлення трудових відносин з додержанням вимог статті 24 КЗпП України.
Робота за трудовим договором зараховується до загального трудового стажу, впливає на розмір допомоги з безробіття (за умови реєстрації особи в центрі зайнятості), на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, відшкодування втраченого заробітку на випадок виробничої травми, а також має вирішальне значення при виході на пенсію. Ігнорування трудового законодавства робить найманого працівника незахищеним перед життєвими негараздами та свавіллям деяких не законослухняних роботодавців
Укладення трудового договору та запис у трудовій книжці дає можливість найманому працівнику бути захищеним чинним трудовим законодавством у разі порушення його прав, а саме: у разі затримки в розрахунку по заробітній платі, відмові оплати праці за виконану роботу, недодержання зобов’язань роботодавця. Відповідно до ч. 3 ст. 38 КзпП України, невиконання роботодавцем законодавства про працю або трудового договору дає право працівникові у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням. При цьому власник зобов’язаний виплатити працівникові вихідну допомогу у розмірі, не менше тримісячного середнього заробітку.
Не оформлення належним чином трудових відносин із найманими працівниками є порушенням трудового законодавства. Діючим законодавством передбачено адміністративну, а в окремих випадках і кримінальну відповідальність за такі дії роботодавця.
Ірпінське управління ГУ ДФС у Київській області