З метою запобіганню корупції через застосування превентивних антикорупційних механізмів з 26.04.2015 р. почав діяти новий Закон України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції». Серед превентивних антикорупційних заходів-вимоги щодо підвищення прозорості діяльності високопосадовців, зокрема, шляхом гарантування доступу суспільства до інформації щодо заходів запобігання корупції, декларацій посадових осіб, реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.
Основним нововведенням закону є створення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей відкритий он-лайн-ресурс дозволятиме вільний перегляд, копіювання, друк відомостей із декларацій усіх чиновників, а також зможе вільно завантажуватися і використовуватися у форматі «відкритих даних».
Перелік суб’єктів, які мають задекларувати свої статки, суттєво не змінився. Проте детальніше визначено категорії відомостей, які мають бути відображені у заповнених деклараціях (ст.46 р.VII Закону).
Суб’єктам господарювання слід звернути увагу на те, що за порушення антикорупційного законодавства до відповідальності можуть бути притягнуто також юридичні особи, у зв’язку з чим, до реєстру відтепер також мають вноситися та бути загальнодоступними відомості про юридичну особу, до якої застосовано заходи кримінально-правового характеру.
Роль суспільства у боротьбі з корупцією закріплена у р.VIII Закону шляхом запровадження інституту викривачів. Держава заохочує громадян до викриття інформації про корупційні злочини і гарантує їм захист. Якщо існує загроза здоров’ю, життю чи майну викривачів або їх близьких осіб внаслідок повідомлення ними про корупційне правопорушення, правоохоронні органи можуть застосувати відповідні заходи, передбачені Законом України від 23.12.1993р. №3782-XII «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві». Гарантії захисту від звільнення та інших негативних заходів впливу на викривачів наголошені у п.3 ст.53 Закону України «Про запобігання корупції».
Крім того, Закон зобов’язує уповноважені органи держави розглядати анонімні звернення про антикорупційні правопорушення в 15-денний термін та вживати заходів для їх припинення (п.5 ст.53 Закону), якщо наведена у ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.
Безперечно, Закон розширив можливості щодо здійснення громадського контролю у сфері боротьби з корупцією, значно спростивши доступ громадян до даних із декларацій чиновників та інших відомостей, що пов’язані з дотриманням службовцями антикорупційних вимог. Разом з тим, втілення передбачених законодавчих гарантій великою мірою залежить і від активності громадянського суспільства у використанні нових інструментів доступу до інформації.
Ірпінська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області нагадує, що електронний антикорупційний сервіс «Пульс» – гаряча лінія, зателефонувавши до якої за номером (044) 284-00-07 громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість цілодобово повідомляти про неправомірні дії або бездіяльність працівників органів ДФС України.
Ірпінська ОДПІ