Згідно з пунктом 1 статті 8 Закону України “Про відпустки” окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, надаються щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці за Списком виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1290 (далі Список).
Розділом XXII “Загальні професії за всіма галузями господарства” вищевказаного Списку для працівників, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (у тому числі персональних комп’ютерах), передбачено надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів
Згідност.8 Закону України «Про відпустки» конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах. Щорічна додаткова відпустка за роботу із комп’ютером віднесена до виду щорічних відпусток. Тому на даний вид відпусток поширюються усі правила надання щорічної відпустки: подовжується на святкові і неробочі дні, що припадають на період цієї відпустки, обов’язково включається до графіку відпусток, переноситься на інший період або продовжується у разі збігу цієї відпустки із тимчасовою непрацездатністю працівника, обов’язково компенсується при звільненні та в інших випадках.
Додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно фактично відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право на таку відпустку, зараховуються дні, коли працівник фактично був зайнятій на роботах з особливим характером праціне менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад (п.10 Порядку застосування Списку №1290, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики від 30.01.1998р.№16).
Оскільки законодавством не визначено, у якій спосіб здійснюється облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, підприємство самостійно приймає рішення щодо проведення такого обліку (замірів за спеціальною комп’ютерною програмою , проведення фотографії робочого дня, хронометражу робочого часу).Атестація робочих місць для надання щорічної додаткової відпустки за роботу із комп’ютером не проводиться.
На підставі вимог чинного законодавства щодо надання відпусток за роботу за особливий характер праці підприємство має визначити конкретну тривалість такої відпустки для певної посади працівників, які в роботі застосовують персональний комп\ютер, та надавати додаткову відпустку за особливий характер праці в обов’язковому порядку.
З повагою, Петро ЗБРОЖЕК