15 квітня у залі засідань Ірпінської міської ради відбувся круглий стіл на тему: «Захист прав та інтересів осіб, які беруть/брали участь в АТО та членів їх сімей», організований Українською фундацією правової допомоги за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проекту «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей».
Мета ініціативи – створення механізму надання кваліфікованої юридичної допомоги особам, які беруть/брали участь у антитерористичній операції та членам їх сімей.
З метою обговорення актуальних проблем та потреб учасників АТО і членів їх сімей та розроблення механізму забезпечення кваліфікованої правової допомоги, у заході взяли участь представники штабу АТО у місті Ірпінь, адвокати, які ведуть справи АТО м. Ірпінь та Київської області, представники Координаційної волонтерської ради при Київській обласній державній адміністрації, особи, які брали участь у АТО, психологи, представники громадських та правозахисних організацій, державних органів влади, Центру правової інформації та консультацій м. Біла Церква.
В умовах нового законодавства, учасники АТО нерідко потрапляють у групу ризику соціально незахищених громадян, про що наголошують волонтери та правозахисники. У зв’язку із цим, перед юридичною спільнотою постали нові виклики. За словами директора Української фундації правової допомоги Миколи Сіоми: «Події на Майдані продемонстрували довіру до адвокатів та юристів. Сьогодні, перед юридичною спільнотою постав новий виклик виправдати очікування суспільства та протягнути «руку допомоги» учасникам АТО? Такого формату зустрічі є майданчиком для комунікації та встановлення співпраці між адвокатами, учасниками АТО, волонтерами та громадськими організаціями. На базі Бюро будуть працювати юристи та адвокати, які надаватимуть юридичні консультації та роз’яснення».
Програмний директор Фундації, Антоніна Бондаренко, визначаючи завдання проекту зазначила: «Протягом найближчого часу буде утворено у 25-ти областях Бюро інформаційно-правової допомоги учасникам АТО та їх сім’ям. Під час опрацювання даної ініціативи Фундація провела ряд консультацій, зокрема із партнерами з Центрів правової інформацій та консультацій і сформували мапу із відповідними «Точками доступу» з надання юридичної допомоги. Головне завдання проекту – сформувати групу юристів та адвокатів, організувати ефективні умови тим, хто потребує цієї допомоги. На сьогодні, за різними даними, отримали статус учасника АТО до 15% тих, хто наразі бере участь в антитерористичній операції. Ми розуміємо, питання, які виникають сьогодні, це тільки початок від загального об’єму, що постане перед суспільством завтра. Тому, завданням Бюро буде допомогти розробити чіткі процедури та алгоритми отримання статусу учасника АТО. До ініціативи Фундації долучились адвокати «Громадського об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу» з його представництвами в усіх регіонах України, Центри правової інформації та консультацій, а також громадські приймальні Української гельсінської спілки з прав людини. Фундація запрошує усі зацікавлені сторони об’єднувати зусилля заради створення ефективного механізму правової допомоги учасникам АТО та членам їх сімей».
«Однозначно, волонтери, влада та громадські організації забов`язані співпрацювати задля єдиної мети», – підкреслив керуючий справами виконавчого комітету Максим Плешко.
На базі Громадської приймальні Української фундації правової допомоги у м. Ірпінь вже діє Бюро інформаційно-правової допомоги, до якого можуть звернутись учасники АТО та члени їх сімей для отримання юридичної консультації.
Проект «Створення мережі безоплатної правової допомоги особам, які беруть/брали участь в АТО та членам їх сімей» є продовженням проекту «Підвищення рівня правового захисту військовослужбовців, учасників АТО та членів їх сімей, шляхом надання правової допомоги та здійснення моніторингів», який реалізовано з метою надання безоплатної первинної та за необхідності вторинної правової допомоги, у тому числі представництво в судах, військовослужбовцям, учасникам АТО та членам їх сімей у п’яти областях.