Відповідно до статті 188 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII (далі – Закон №322-VIII), не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років.
За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років.
Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Стататєю 187 Закону №322-VIII, встановлено, що неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.
Умови працевлаштування неповнолітнього прямо залежать від віку останнього.
Так, неповнолітніх осіб віком від:
– 16 до 18 років можна приймати на роботу без погодження з іншими особами (без згоди одного з батьків або особи, що його замінює);
– 15 до 16 років можна приймати на роботу за згодою одного з батьків або особи, що його замінює (ст. 188 Закону №322-VIII);
– 14 до 15 років, учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів можна приймати на роботу за згодою одного з батьків або особи, що його замінює, лише для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час.
Чинним законодавством заборонено приймати на роботу малолітніх осіб, тобто осіб молодше 14 років.
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ: застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах; залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми; залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних (з 22:00 до 06:), надурочних робіт і робіт у вихідні дні; тимчасово переводити неповнолітніх працівників без їх згоди на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, навіть за їх згодою.
Для оформлення неповнолітньої особи у віці 14-15 років на роботу, для визначення тривалості робочого часу та розміру оплати праці необхідно отримати довідку з місця навчання з інформацією про режим навчання, тривалість уроків (до якої години), періоди навчання та канікул.
Усі особи молодше вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’язковому медичному оглядові.
Відповідно до ст. 51 Закону №322-VIII, тривалість робочого часу для працівників віком від 16 до 18 років, що не навчаються становить – 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень. Тривалість робочого часу учнів під час канікул у віці від 16-18 років становить 36 годин на тиждень, у віці від 15-16 років 24 години на тиждень, у віці 14-15 років 24 години на тиждень.
Протягом навчального року, у вільний від навчання час, учень у віці 16-18 років має право працювати 18 годин на тиждень, у віці від 15-16 років – 12 годин на тиждень, у віці 14-15 років 12 годин на тиждень.
Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.