Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019р. № 807 затверджено нове Положення про порядок призначення житлових субсидій. Відповідно Положення комісії органів місцевого самоврядування мають право, індивідуально, розглядати питання щодо призначення житлових субсидій
Єдине правило, з якого немає винятків, — це положення про те, що субсидії не призначаються власникам квартир 120 кв.м або будинків 200 кв .м. В такому випадку, жодна комісія нічого змінити не може. Решту випадків комісія розглядає в індивідуальному порядку. Наприклад, протягом останніх 12 місяців людина придбала будь-що — земельну ділянку, будинок, квартиру. За правилами, це позбавляє права на субсидію. Проте можна прийти на комісію і пояснити обставини. Можливо, ці люди є інвалідами або одинокими особами. У таких випадках комісія може призначити субсидію.
Для розгляду питання щодо призначення житлової субсидії на домогосподарства у яких є непрацюючі працездатні особи у складі домогосподарства або у члена сім’ї особи зі складу домогосподарства за новими правилами передбачені варіанти, а саме:.
– потрібно стати на облік в центр зайнятості. Якщо людина зареєстрована в центрі зайнятості і отримує допомогу, субсидія призначається.
Також якщо особа не працює офіційно, але приносить підтвердження того, що сплатила єдиний мінімальний соціальний внесок за 3 місяця (це 22 відсотка від мінімальної зарплати), вона маєте право на субсидію.
Що стосується зарплати, як нижча за мінімальну (наразі вона становить 3720 грн), то часто це свідчить про те, що людина отримує решту зарплати в конверті. Це є тіньовими доходами, тому субсидія не призначається. Проте в окремих випадках людина може звернутися до комісії. Позитивне рішення комісії про призначення субсидії може бути прийнято у разі, коли особи, у яких відсутні доходи, середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної зарплати або вони не сплатили єдиного внеску, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних хворобою, або не мають можливості працювати на повну ставку, тому що доглядають за тяжко хворим родичем. Людина надає підтверджуючі документи, комісія їх розглядає. Якщо причина поважна, субсидію можуть нарахувати.
Ще одна причина, по якій відмовляють в субсидії — проблеми з родичами, які прописані в квартирі або будинку, але живуть окремо і навіть не спілкуються. Проте, якщо вони придбали авто чи будинок, мають доходи, то людині субсидію не призначать. Щоб комісія прийняла позитивне рішення, треба або довести, що спільного господарства і спілкування немає, або виписати родича. Зараз ми проводимо роз’яснювальну роботу, попереджаємо громадян, що в таких випадках потрібно виписати його якнайшвидше. А за новими правилами при розрахунку житлової субсидії обов’язково враховуються їхні доходи.
Рішення комісії про призначення\непризначення житлової субсидії приймається на підставі поданих документів та акта обстеження матеріально-побутових умов. Для цього працівники соціального захисту в обов’язковому порядку проводять обстеження матеріально-побутових умов проживання.