17 липня начальник відділу економіки Ірпінського міськвиконкому С.А. Демченко брала участь у семінар-презентації енергоефективної термореновації об’єктів бюджетної сфери за європейськими стандартами, мета якого – представити досягнення міста Житомира в рамках співпраці з проектом GIZ «Енергоефективність у громадах». Понад 100 учасників заходу (міжнародні й українські експерти, представники влади та громадськості), який проходив у Житомирській міській раді вивчали та обмінювалися досвідом застосування енергоефективних технологій, зокрема, при утепленні дитячого садочка №63 м.Житомира.
Очікуване заощадження теплової енергії у результаті даного проекту складає близько 57%. При цьому витрати на теплову енергію скоротяться на 59,2% (з 214 тис.грн у 2011-2013 роках до 87.5 тисм.грн. – після термореновації). Спеціалісти стверджують, що проект також матиме позитивний екологічний ефект, що полягає у зниженні рівня викидів С02 в атмосферу на 22,85 тонн щорічно. Очікується, що внаслідок термореновації суттєво підвищиться рівень комфорту перебування у закладі вихованців.
У закладі повністю утеплено фасад та цоколь будівлі, замінено вікна, встановлено індивідуальний тепловий пунк та геліосистеми для гарячої води. Щодо утеплення фасаду, то воно здійснювалося за принципом «олівця». Тобто, коли олівець на картинці створює безперервну лінію по контуру. Так і тут, щоб створити безперервний контур і усунути «містки холоду», відрізали жалізобетонні ганки і козирки над ними, усунули будьякі виступи, які були на стінах, двухкамерні пластикові вікна як і двері встановили на рівні стін, причому при їх монтажу використовували не монтажну піну, а спеціальну стиснуту пористу резину(дуже надійний ізоляційний герметик). А вже потім, використовуючи для утеплення мінеральну вату товщиною 15 см (понад встановлені українськими нормативами норму 12 см), забезпечили безперервну лінію утеплення. При цьому, при утепленні даху використовували також мінеральну вату товщиною 15 см, але це за умови, що дах уже був утеплений, а інакше товщина шару вати мала би бути 32 см. Цоколь розкопали на глибину 0,6м і також утеплили жорстким полістиролом товщиною 100 мм, причому цоколь був утеплений як із зовнішньої, так і з внутрішньої сторони, щоб убезпечити потрапляння холоду на контур під час промерзання грунту взимку. Необхідно відмітити, що стеля підвального технічного поверху так само, як і цоколь з внутрішньої сторони була утеплена мінеральною ватою товщиною 15см. Принцип «олівця» і «термосу» забезпечили. А як же потрапити в приміщення? Для цього застосували досить дорогу, але перевірено надійну у цьому сенсі приставну металему конструкцію (вся Європа тепер її використовує), яка на 2 см відстає від стіни, але міцно стоїть у бетоні на грунті. Козирки трішки скошені на бік для стікання дощових та талих вод. Така ж конструкція використана для аварійного виходу з другого поверху будівлі. Це щодо утеплення.
Але термореновація не може бути ефективною при застосуванні лише одного елементу. Ефект можна отримати виключно при виконанні комплексу робіт. Тож, поряд з утепленням була перевірена та прочищена система обігріву будівлі (прочищені і промиті, а де необхідно, замінені радіатори і труби), прямо в приміщенні дитячого садочку улаштований блочно-модульний тепловий пункт з двома бойлерами для гарячої води місткістю 1т кожний. Для підігріву води на даху будівлі встановлено вакуумну геліоситему (два геліоколектори загальною площею 4,6кв.м та продуктивністю 0,3 куб.м на добу). Ця система повністю забезпечує гарячою водою влітку, коли припиняється опалювальний сезон. Система теплового пункту оснащена електронікою, яка дозволяє віддавати стільки тепла, скільки це потрібно для підтримки нормального комфортного теплового режиму. Решта тепла (температурою понад необхідну норму) з носієм повертається в тепломережу. Тепломережа не може за таких умов віддати тепла більше ніж потрібно. Тобто не потрібно буде відкривати вікна та дурно випускати тепло на вулицю.
Ще одна цікава деталь. Таке утеплення будівлі разом з опаленням потребує правильного режиму вентиляції. Для цього в стіни було вмонтовано вертиляційні рекуператори з двома вентиляторами, які регулюють потоки повітря як ззовні в приміщення, на половину підігріваючи його, так і зсередини назовні.
Саме всі ці заходи, виконані у комплексі і дозволять досягти описаних вище ефектів і зекономити майже 60 відсотків коштів.
Житомирянам пощастило, що це були кошти гранту і повертати їх не потрібно. Але найвищою цінністю для себе вони відзначали те, що проект по термореновації дитячого садочка надав нові знання, досвід і навички як у плані розробки проектно-кошторисної документації, виконанні робіт, виходячи із європейських стандартів, які вже давно врахували вартість енергоносіїв і прилаштувалися до таких жорстких цінових реалій, так і у плані ставлення людей до проблеми ощадного використання будь-яких ресурсів.
Саме такі пілотні міжнародні проекти з енергоефективності допомогли житомирянам розробити Стратегію енергоефективності, яка вже затверджена сесією міськради і подана на розгляд Єврокомісії. Двадцять два об’єкти соціальної фсери увійшли до переліку таких, що потребують термореновації. Співпраця в рамках проекту дозволила добре зрозуміти і усвідомити те, що зменшення абсолютної величини споживання енергоресурсів в натуральному вигляді лише на 5% дозволяє в масштабі м.Житомира економити 4,4 млн.грн. в рік. Економія ж можлива лише за умови застосування ефективних комплексних технологій з утеплення будівель.
Програма енергоефективності, впроваджувана з 2014 року за підтримки Уряду Німеччини, Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ навчила міську і обласну раду системно і щоденно працювати над пошуком позабюджетних коштів, оскільки коштів, передбачених проектним портфелем (а це – 100 млн.євро) у місцевому бюджеті немає. Як результат – вже є домовленості на 65 млн.євро з міжнародними фінансовими організаціями такими, як GIZ, Sida, Шведське бюро співробітництва, NEFKO, UNDP, WB, ЄБРР.
Про що ще говорили фахівці органів влади? Співпраця з міжнародними проектами навчила бути гнучкими у прийнятті рішень. У різних міжнародних організацій можуть бути різні процедури закупівель, які до того ж відрізняються і від процедур закупівль згідно вітчизняного законодавства. Необхідно гнучко реагувати на ці вимоги і бути до цього готовими. Форми звітів у кожного донора свої. Знову ж таки необхідно до цього адаптуватися. І головне – наявність якісної гнучкої команди, яка зможе пристосувати вимоги міжнародних експертів до нашого доволі недосконалого законодавства.
І навіть усе це ніщо, якщо не буде волі вищого керівництва. Приймати швидкі управлінські рішення із забезпеченням балансу інтересів – це значить досягти поставлених цілей.
Можна по доброму позаздрити житомирянам, висловити переконаність у тому, що наше керівництво відповідає зазначеним критеріям. Залишилося прийняти відповідні рішення щодо діяльності по залученню інвестицій та співпраці з міжнародними донорськими організаціями.