Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», з 1 травня прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, зріс із 1074 грн. до 1130 грн., або на 5,2 %. У зв’язку із цим із 1 травня 2016 року органи Пенсійного фонду України здійснили перерахунок пенсій, обчислених відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також надбавок, доплат і підвищень до пенсій, розміри яких визначають, виходячи з прожиткового мінімуму.
У разі якщо розмір пенсії, обчислений з урахуванням набутого страхового стажу та заробітку, не досягає мінімального розміру пенсії (який за наявності повного страхового стажу встановлюється на рівні прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність), до пенсії встановлюють доплату до рівня цього прожиткового мінімуму. Якщо особа не набула повного стажу, то розмір її пенсії визначають пропорційно наявному стажу, виходячи із зазначеного прожиткового мінімуму. Якщо ж особа має більше страхового стажу, то до її пенсії встановлюється доплата за понаднормативний стаж, яка визначається виходячи із розміру пенсії, обчисленої з урахуванням набутого стажу та заробітку, але не більше як із розміру мінімальної пенсії за віком.
При цьому мінімальний розмір пенсії за віком та доплату за понаднормативний стаж визначають з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Тому з травня ці пенсії перераховано.
Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено додаткові гарантії особам, які мають шахтарський стаж: 15 років – чоловіки та 7,5 років – жінки. Так, якщо розмір їхньої пенсії не досягає трьох мінімальних пенсій за віком, до пенсії встановлюється доплата до цього рівня. Таким чином, з 1 травня 2016 року мінімальна пенсія шахтарям не може бути нижчою ніж 3390 грн. Також зазначаємо, що перерахунок мінімального розміру пенсії, доплати за понаднормативний стаж і мінімальної пенсії шахтарям у 2016 році проводиться лише пенсіонерам, які не працюють. Таку норму передбачено в частині третій статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Якщо пенсіонер, який працює, звільняється з роботи, то за його зверненням пенсію буде перераховано з дня, що настає за днем звільнення.
Незалежно від того, чи працює пенсіонер, чи ні, підлягають перерахунку:
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. №265 (зі змінами) установлено, що, коли щомісячний розмір, зокрема пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сумм індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, окрім пенсій заособливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв”язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання ), не досягає в інвалідів прожиткового мінімуму, установленого законом для осіб, які втратили працездатність, та в осіб, яким призначено пенсію у зв’язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім”ї 100%; на двох – 120%, на трьох і більше – 150% прожиткового мінімуму , встановленого законодавством для осіб, які втратили працездатність, то таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.
Розмір мінімальної пенсійної виплати інвалідам та одержувачам у зв”язу з втратою годувальника перераховано, виходячи із прожиткового мінімуму 1130 грн.
Мінімальна пенсійна виплата інвалідам не може бути меншою ніж 1130 грн. (незалежно від виду пенсії).
Мінімальні розміри пенсій у зв”язку з втратою годувальника з 1 травня 2016 року становлять:
– Надбавки та підвищення.
Виходячи з нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – 1130 грн., обчислено розміри підвищень до пенсії ветеранів війни і жертв нациських переслідувань, пенсію за особливі заслуги перед Україною, державну соціальну допомогу на догляд, надбавки на утриманців відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
– Підвищення до пенсії почесним донорам.
Статтею 13 Закону України «Про донорство крові та її компонентів»передбачено, що до пенсії почесним донорам України встановлюється надбавка у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Розмір такого прожиткового мінімуму становить 1399 грн. Тому розмір надбавки до пенсії почесним донорам України з травня цього року стаовить 139,90 грн.
– Мінімальна пенсійна виплата інвалідам війни та інвалідам із числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС із травня 2016 року становить:
– Мінімальний розмір пенсії учасникам бойових дій (165% від прожиткового мінімуму) з 01.05.2016 р. становить 1864,50 грн.