12 – 13 березня відбулося засідання комітету Стратегічного планування економічного розвитку міста Ірпінь до 2020 року.
Переваги, які має таке планування, назвала консультант зі стратегічного планування Наталія Бойко: «Стратегічний план – інструмент вирішення тільки тих завдань, які підтримуються всією громадою. Він створений нею і за її інтересами, меншою мірою залежить від зміни персонального складу органів самоврядування. Кожна наступна команда будь-якої політичної приналежності буде працювати на реалізацію Стратегічних завдань цього Плану.
Такий План є організуючим документом, який дозволяє використовувати наявні фінансові та інші ресурси міста більш ефективно. Адже щоразу при розгляді проекту бюджету, залученні спонсорських коштів та ресурсів підприємств береться до уваги, як ці кошти сприятимуть досягненню стратегічної мети.
Стратегічний план є узгодженим засобом партнерства міської влади, бізнесових структур та громадських організацій. Передбачені заходи здійснюються не тільки міською владою та за її рахунок, але й іншими секторами громади.
Стратегічний план забезпечує громаді кращий доступ до кредитних ресурсів та грантів, які надаються різними організаціями.
Без наявності затвердженого і всіма прийнятого довгострокового бачення розвитку міста вирішення поточних проблем носитиме лише тимчасовий характер і не призведе до забезпечення стійкого і стабільного розвитку нашого міста. Стратегія розвитку міста Ірпінь та селищ Ворзель, Гостомель, Коцюбинське до 2020 року здійснюється в тісній взаємодії всіх сторін: безпосередньо розробників, небайдужих мешканців, представників громадських організацій, бізнесу, експертів».
Першого дня на засіданні комітету було представлено два аналітичних документи: Профіль територіальної громади міста Ірпінь та Звіт про опитування підприємців міста.
Першу версію профілю міста презентувала начальник відділу економіки Світлана Демченко. При розробці Профілю територіальної громади було проведене порівняння з трьома містами-конкурентами: Броварами, Обуховом і сусіднім містом Буча.
При порівнянні виявилось, що найбільшу територію займає місто Бровари – 34 км2 , за ним іде місто Ірпінь – 27 км2 , Обухів – 13 км2 , Буча – 10 км2. Найбільше населення у місті Бровари – 98,3 тис. чол., Ірпінь – 78,3 тис. чол., Обухів – 33,5 тис. чол., Буча – 28,5 тис. чол. Щодо показників заробітної плати, у місті Обухів вони найвищі – 3566, Буча – 3096, Ірпінь – 3024, Бровари – 2991.
Динаміка населення міста Ірпінь з 1995 року по 2013 рік рівномірна, за винятком 2006 року, коли від’єдналося місто Буча. Переломним роком був 2009, адже у місті Ірпінь відбувається природній приріст населення і народжуваність перевищує смертність. «Це дуже позитивна новина для нашого міста, адже за оцінками Світового банку саме високий рівень народжуваності відображає реальну якість життя і умови проживання населення», – підкреслила начальник відділу економіки Світлана Демченко.
Міграційний рух позитивний, тому що з 2012 року люди не припиняють прибувати в наше місто. Статевий розподіл населення у 2013 році становив 53% жінок і 47% чоловіків. Завдяки міграції, при розподілі населення за віком було зазначено, що починаючи з 2013 року у працездатному стані перебуває більша половина населення Ірпеня.
Рівень освіти серед населення збільшується, адже всі громадяни прагнуть вчитися і здобувати вищу освіту.
За галузями зайнятості переважала – промислова, транспортна і охорона здоров`я.
Також учасники комітету зосередили увагу на питанні щодо зареєстрованого безробіття. На жаль, на сьогодні тема працевлаштування і безробіття є найактуальнішою, адже кількість зареєстрованих громадян, незайнятих трудовою діяльністю перевищує пропозиції підприємців на заміщення вільних робочих місць, а робочі місця все частіше ліквідовують.
Середня заробітна плата поступово зростає, але значно поступається нашим містам-конкурентам, у зв’язку з відсутністю значної кількості підприємств.
Спостерігається тенденція зростання кількості малих підприємств на 10000 населення, а також кількість найманих працівників (осіб) у секторі малих підприємств. Збільшується частка продукції у загальному обсязі реалізованої продукції (робіт, послуг). Місто має промисловий потенціал. Він характеризується розвитком виробництва неметалевих виробів – порожнистого скла, плит, листів, труб і профілів із пластмас. Активно розвивається також сфера будівництва, транспорту, торгівлі та послуг.
За словами експертів, саме малі підприємства Ірпеня – це потенціал, на який потрібно опиратися і який розвивати.
Ірпінь займає одне з передових місць щодо будівництва житла в області і взагалі в Україні, завдяки чому запроваджуються інші види діяльності.
Консультант зі стратегічного планування Наталія Бойко представила звіт про опитування підприємств і підприємців міста, на якому були окреслені найголовніші питання, що стосувалися бізнесу.
«Протягом січня-лютого було проведено опитування підприємців і підприємств міста Ірпеня. У цьому опитуванні брали участь 29 респондентів, зокрема: три великих підприємства, шість підприємств від середнього бізнесу і двадцять підприємств малого бізнесу.
За висновками опитування, підприємців в Ірпені приваблює наявність ринку покупців, кваліфікована робоча сила, наявність постачальників сировини, близьке територіальне розташування до науково-конструкторських розробок, а також близьке територіальне розміщення міста Києва.
Другого дня обговорення розпочалося з напрямів економічного розвитку міста Ірпінь. Після тривалої дискусії кожного напряму (а зокрема: розвиток екологічно дружнього підприємництва; відкрите місто – якісні соціальні послуги, чисте та енергоефективне місто, екорегіон активного відпочинку, туризму, індустрії розваг) учасники засідання погодили, що місто Ірпінь – це простір гармонійного розвитку людини, який у першу чергу базується на збереженні культурно-мистецької спадщини минулих поколінь.
Звіти щодо першої версії профілю міста і селищ, опитування думки підприємців, а також презентації цих документів можна переглянути за посиланням – https://imr.gov.ua/prozore-misto/gromadski-obgovorennya на офіційному сайті Ірпінської міської ради.
Пропозиції та зауваження чекаємо на електронну пошту: [email protected] з поміткою «До Стратегії розвитку».
Уже в квітні відбудуться наступні засідання комітету зі стратегічного планування економічного розвитку міста Ірпеня. Тож слідкуйте за оголошеннями у календарі подій на сайті Ірпінської міської ради.