Цьогоріч ми відзначаємо 100-літній ювілей перших марок України. Важливим моментом для історії пошти в Україні та одним зі свідчень української державності став запуск в обіг 18 липня 1918 року п’яти марок Української держави номіналами 10, 20, 30 і 50 шагів (шаг – одна сота гривні). Їх дизайн розробили непересічні митці Антін Середа (дві марки нижчих номіналів) і Георгій Нарбут (три марки). Ця серія марок отримала у філателістів назву «Символи і алегорії). Друкували марочні аркуші у типографіях Василя Кульженка в Києві та Юхима Фесенка в Одесі.
Перші марки України мають високий мистецький рівень. Найкращим свідченням цього стало те, що нарбутівське зображення з марки номіналом 30 шагів алегорії «Молода Україна» – профіль молодої жінки у вінку в стилі українізованої античності – було перенесено на перший стандартний випуск марок незалежної України у 1992 році. Це, мабуть, унікальний випадок у світі, коли зображення з перших марок отримало друге життя на стандартних марках через десятки років.
Нещодавно в Ірпінському історико-краєзнавчому музеї відкрилася виставка «100-річний ювілей перших марок України». Представлено фотокопії філателістичної виставки Кримської філії Асоціації філателістів України, яка експонувалася в Музеї Української революції 1917–1921 років у Києві з нагоди ювілею марок України. Також цікавою є добірка виданих у 1992 році копій українських марок 1918 року. Її нашому музею подарував, на жаль, уже покійний житель Ірпеня Роман Воробйов. Він виклеїв із тисяч марок велике зображення марки Нарбута «Молода Україна». До слова, ця робота нині зберігається в Києві у друга Романа – Юрія Осламовського, який обіцяв її надати для експонування в ірпінському музеї.
Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ,
директор Ірпінського історико-краєзнавчого музею
Джерело: http://theirpin.city/read/articles/article/17335