18.10.2019 р. набрав чинності Закон України від 02.10.2019 р. № 140-XI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» (далі – Закон України № 140-XI), яким внесено зміни до деяких статей Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII (далі — Закон № 1700).
Даним законом врегульовано питання діяльності НАЗК та його компетенції щодо категорії розгляду адміністративних справ, пов’язаних з корупційними правопорушеннями, а також розширено перелік осіб, на яких поширюється дія Закону № 1700, та відповідно суб’єктів е-декларування. Так, відтепер до суб’єктів е-декларування належать особи, які займають посади патронатної служби, визначені Законом України “Про державну службу”, крім осіб, які виконують свої обов’язки на громадських засадах (п. “ї” ч. 1 ст. 3 Закону), керівник Офісу Президента України, Перший заступник та заступник Керівника Офісу Президента України, помічники суддів.
Також, Законом України № 140-XI, поняття “близькі особи” викладено у новій редакції. Відповідно до нової редакції Закону, близькими особами є члени сім’ї суб’єкта, зазначеного у ч. 1 ст. 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб’єкта.
Крім того, у визначенні поняття “близькі особи” вживається термін “члени сім’ї”, який також зазнав змін у зв’язку із прийняттям вказаного Закону. Згідно із змінами, до членів сім’ї відносяться: особа, яка перебуває у шлюбі із суб’єктом, зазначеним у ч. 1 ст. 3 цього Закону, та діти зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття – незалежно від спільного проживання із суб’єктом; будь-які особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки із суб’єктом, зазначеним у ч. 1 ст. 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у т.ч. особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Відповідно до нової редакції Закону, близькими особами є члени сім’ї суб’єкта, зазначеного у ч. 1 ст. 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб’єкта.
Законом № 140-XI внесено зміни до ч.5 ст.28 Закону № 1700 та змінено обов’язок звертатися за роз’ясненням до територіальних органів Національного агентства з питань запобігання корупції у разі існування в особи щодо наявності у неї конфлікту інтересів на відповідне право особи звертатися з таким роз’ясненням безпосередньо до Національного агентства з питань запобігання корупції.
Законом України № 140-XI також внесено зміни до ст.ст. 45, 52 Закону України «Про запобігання корупції» щодо вимог фінансового контролю, які вводяться в дію з 01.01.2020 р.