Запрошуємо відвідати виставку архівних документів присвячену 85-річниці Київській області, яка розміщена в архівному відділі виконавчого комітету Ірпінської міської ради за адресою: Ірпінь, вул. Шевченка, 5.
Відповідно до постанови IV сесії Всеукраїнського центрального виконавчого комітету ХІІ скликання від 9 лютого 1932 року «Про утворення обласних виконавчих комітетів на території УСРР», засідання якої відбулося у місті Харкові, на території України, крім Молдавської АРСР, було утворено 5 областей:
– Харківська у складі 82-х територіальних одиниць;
– Київська у складі 100 територіальних одиниць;
– Вінницька у складі 71-ї територіальної одиниці;
– Дніпропетровська у складі 54-х територіальних одиниць;
– Одеська у складі 50-ти територіальних одиниць.
Цікавим історичним фактом є те, що до Київської області, утвореної 27 лютого 1932 року у складі 100 адміністративно-територіальних одиниць, входило 98 районів та 2 міські ради (Київська та Житомирська), підпорядковані безпосередньо області.
Адміністративно-територіальні реформи відбувались також на теренах Ірпінського регіону.
Рішенням №980 від 30 грудня 1956 року, виконком Київської обласної Ради депутатів трудящих ухвалив: «Віднести до категорії міст районного підпорядкування … селище міського типу Ірпінь, Києво-Святошинського району, залишивши за ним існуюче найменування; міську Раду іменувати – Ірпінська».
У березні 1957 року проведені перші вибори депутатів у міську Раду, був вибраний міськвиконком та постійні комісії: бюджетна, промислова, по благоустрою, охорони здоров’я, соцзабезпечення, суспільного порядку та торгівлі.
Рішенням Київського облвиконкому від 15 лютого 1958 року №114 до меж міста Ірпінь внесені населені пункти Романівна та Стоянка. Романівську сільську Раду було ліквідовано.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 30 грудня 1962 року № 10/3 вирішено «..Віднести у відання обласних (промислових) Рад депутатів трудящих такі міста з підпорядкованими Радам населеними пунктами:
… м. Ірпінь – з містом Боярка і селищами міського типу: Бабинці, Біличі, Буча, Вишгород, Вишневе, Ворзель, Гостомель, Димер, Клавдієво-Тарасове, Кодра, Коцюбинського, Немішаєве, Пісківка…»
Але рішенням Київського облвиконкому від 25 вересня 1963 року №373, місто Боярка виключене з підпорядкування Ірпінської міської Ради депутатів трудящих та передане до Васильківської міської ради депутатів трудящих.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 4 січня 1965 року місто Ірпінь віднесено до міст обласного підпорядкування з селищами міського типу: Біличі, Буча, Ворзель та Коцюбинське. Цим же Указом Бабинці, Клавдієво, Кодра, Немешаєве, Пісківка відійшли до Макарівського району, а Вишгород, Вишневе, Гостомель до Києво-Святошинського району.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 2 лютого 1966 року селище міського типу Біличі включено в смугу міста Києва.
Відповідно до рішення Київського облвиконкому від 15 листопада 1966 року №887, селище міського типу Яблунька включене в смугу селища міського типу Буча Ірпінської міської ради. Яблуньківську сільську Раду було ліквідовано.
Рішенням Київського облвиконкому від 22 липня 1967 року №566, «…Гостомельську селищну Раду депутатів трудящих Києво – Святошинського району з підпорядкованими їй населеними пунктами Баланівка і Мостище передати в підпорядкування Ірпінській міській Раді».
Постановою Верховної Ради України від 9 лютого 2006 року № 3434-IV селище міського типу Буча Ірпінської міської ради віднесене до категорії міст та надано статус міста обласного значення.
З 1 січня 2007 року до Ірпінського регіону входить: місто Ірпінь та селища Ворзель, Гостомель та Коцюбинське.
Начальник архівного відділу Зброжек Л.В.