21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Свято встановлено на честь початку цього дня двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.
У лютому 2014 року Ірпінь втратив одного з кращих своїх синів. Спортсмен, призер Дафлімпійських ігор-2013, двадцятилітній студент Університету фіскальної служби України Дмитро Максимов власним тілом прикрив товаришів від бойової гранати, кинутої зі сторони силовиків. Він назавжди став для ірпінців символом гідності і патріотизму.
Студенти, які відчули посягання на свою гідність і свободу у листопаді тринадцятого першими піднялися на протест. Саме молодь, народжена у незалежній державі, стала рушійною силою Революції Гідності. Це абсолютно нові українці, освічені, цілеспрямовані, зі стратегічними планами на майбутнє.
«Іноді ставлю перед собою питання: як вони виросли такими. Адже молода українська держава особливо не переймалася вихованням національної гідності. Лише минулого року в Україні прийняли Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки. Як на мене, із запізненням майже у два десятиліття. Але, нарешті, ми можемо говорити про державну політику у формуванні національної ідентичності, виховання патріотизму та любові до Батьківщини», – підкреслив Ірпінський міський голова Володимир Карплюк.
В Ірпені особливу роль у цьому всьому відіграють освітні заклади та громадські організації. Ірпінські школярі є постійними учасниками військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») та всеукраїнського проекту «Герої серед нас. Сучасні захисники України». На базі шкіл № 2 та №18 діє патріотичний гурток «Ратибор». При Центральному будинку культури працює секція українського бойового гопака.
У школах постійно проводяться виховні години, відкриті уроки, гостями яких стають учасники подій на Євромайдані, воїни АТО, волонтери. Діти постійно передають на лінію фронту свої листи, малюнки, композиції. А саме в ці дні роблять національні прикраси-обереги для бійців АТО.
Окремий вагомий внесок у національно-патріотичне виховання в Ірпені робить місцевий осередок «Пласту». З’явився він завдяки родинам Потеряйків та Мамчурів у 2008 році. Зараз займаються пластунською справою понад два десятка дітей. Щотижня вони збираються на сходини і у формі гри, співу, майстрування, мандрівок, змагань вчаться любити свою країну.
«Не смітити на вулиці, любити природу, щодня робити хоча б одну добру справу – так вчать юних пластунів виявляти любов до Батьківщини і шану оточуючим. Приємно, що цьому вчать своїх дітей все більше і більше молодих батьків… Перевиховувати дорослих – справа складна. Тому, все що ми робимо і залишаємо після себе, повинно служити тому, аби прийдешні і наступні покоління росли із чітким усвідомленням власної та національної гідності. Від цього залежить майбутнє держави», – наголосив очільник Ірпеня.