Управління Пенсійного фонду України у місті Ірпені Київської області надає роз’яснення щодо механізму утримання грошових коштів з пенсії.
Якщо відрахування з пенсії провадяться на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Рішення державних виконавців є обов’язковими для виконання для всіх юридичних і фізичних осіб в Україні, тож Пенсійний фонд при отриманні такої вимоги не має права переглядати ані сторону виконавчого провадження, ані розмір відрахування. У таких випадках усі роз’яснення щодо утримання коштів пенсіонеру надає Державна виконавча служба. Ми лише приймаємо до виконання рішення і що півроку та після закінчення відрахування звітуємо перед Державною виконавчою службою.
З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім’ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також у зв’язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.
З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Наприклад, якщо до Пенсійного фонду надходить постанова здійснити відрахування застосованого штрафу, ми утримуємо 20% коштів з пенсійної виплати, поки сума штрафу повністю не буде відрахована. Якщо за час утримання коштів пенсія, наприклад після перерахунку, збільшиться, то у відсотковому співвідношенні розмір відрахування залишиться той самий, а в абсолютному – сума буде більшою, тож утримання здійснюватиметься протягом меншого часу. Можуть бути декілька відрахувань, але їх загальна сума не повинна перевищувати 50% або 20% як вже було зазначено. Але, нажаль, найбільша причина відрахування з пенсії – це наслідок переплати пенсії з вини пенсіонера.
Загалом розмір пенсії відповідно до законодавств не залежить від розміру отриманої заробітної плати, але низка доплат, надбавок, підвищень, а також перерахунки пенсії залежать від факту працевлаштування. Тому пенсія працюючого пенсіонера (неважливо – за трудовою книжкою чи за угодою) або того, який займається підприємницькою діяльністю буде іншою. В разі працевлаштування пенсіонера розмір пенсії може також зменшитися на суму індексації пенсії (якщо виплачувалася). Буває й так, що після працевлаштування пенсіонера виплата пенсії йому взагалі має припинитися. Приміром, так відбувається при працевлаштуванні до досягнення пенсійного віку жінок, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55-річного віку зі зменшенням її розміру. До того ж припиняється виплата і одержувачу пенсії за вислугу років, якщо він починає працювати за тією ж спеціальністю, яка дає право на призначення такої пенсії.
Ще одна причина для відрахувань – зміна статусу одержувача. Наприклад, за законом пенсію у зв’язку із втратою годувальника до 23 років отримує дитина померлого годувальника, яка навчається за денною формою навчання. Свій статус студент підтверджує довідкою навчального закладу. Але бувають випадки, коли посеред навчального року людина припиняє навчання, а пенсію продовжують нараховувати. Причиною відрахувань є також перегляд різних статусних посвідчень, скажімо, коли людину позбавляють статусу ветерана війни певної категорії тощо.
Переплати бувають і коли людина їде на постійне місце проживання до іншої країни, але не повідомляє про це Пенсійний фонд. Звичайно, ми можемо виплачувати пенсії й тим українцям, які живуть на території інших країн, але це обумовлюється спеціальними міждержавними угодами.
Отже, якщо після працевлаштування чи інших змін, які впливають на розмір пенсії пенсіонер не повідомив про це орган Пенсійного фонду за місцем проживання і внаслідок цього утворилась переплата пенсійних сум, орган Пенсійного фонду має право прийняти рішення про утримання з пенсії сум переплати в межах 20 відсотків пенсії (щомісячно). Відповідно до статті 50 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Важливо зазначити, що всі види відрахувань із пенсії людина може повернути добровільно. Якщо кошти будуть сплачені в повному обсязі, утримання з пенсії проводитися не будуть.
Отже дуже важливо вчасно повідомляти про факти працевлаштування або звільнення самими пенсіонерами. Це попередить переплату пенсії або її недоплату.