Україна здійснила черговий крок в напрямку лібералізації візового режиму з ЄС. Так, у 2016 році Україна запровадила низку змін в законодавстві у сфері запобігання корупції, що було однією з вимог ЄС для введення спрощеного візового режиму. Принциповою новелою в даній сфері стало електронне декларування, передбачене Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпункті “а” пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Зокрема, до осіб, визначених у пункті 1, підпункті “а” пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» належать:
1) особи, уповноважені на виконання функцій місцевого самоврядування: депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, посадові особи місцевого самоврядування;
2) особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.
Згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2 визначено початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Система подання та оприлюднення відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” (далі – Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап – з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування:
– щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
– декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
– повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
2) другий етап – з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Зазначені декларації (повідомлення) подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №3 затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; форму повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, ознайомитися з якими можна на сайті Ірпінської міської ради в рубриці «Прозоре місто – антикорупційна політика»: https://imr.gov.ua/prozore-misto/antikoruptsijna-politika.
З метою забезпечення подання декларацій шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції суб’єктам декларування необхідно отримати послуги електронного цифрового підпису в акредитованих центрах сертифікації ключів Міністерства юстиції України, Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Відповідальною особою, на яку покладено обов’язки забезпечення електронного цифрового підпису в Ірпінській міській раді та її виконавчому комітеті, є головний спеціаліст відділу ведення державного реєстру виборців Сінічук Володимир Петрович, т. (094) 926 15 72.
Начальникам самостійних відділів, управлінь Ірпінської міської ради необхідно вжити відповідних заходів щодо організації отримання суб’єктами декларування, які в них працюють, послуг електронного цифрового підпису в одному із зазначених вище центрів сертифікації ключів.
Керівники комунальних підприємств міста самостійно забезпечують отримання суб’єктами декларування послуг електронного цифрового підпису в зазначених центрах сертифікації ключів.
За порушення суб’єктом декларування вимог фінансового контролю (несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані), декларування недостовірної інформації (подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України “Про запобігання корупції”, або умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації) передбачено притягнення до адміністративної, кримінальної відповідальності у встановленому законом порядку.